Докато на политическата сцена може да се каже, че Австрия и България не са особено добри приятели, визирайки спора около приемането на България в Шенген, то бизнесът създава партньорства помежду си. Австрийските компании търсят усилено партньори и доставчици в България, за да скъсят веригите си на доставки, и където е възможно обсъждат варианти за придобивания на български компании. Това важи особено за сектора на металообработването, стана ясно по време на годишната среща на австрийския бизнес в България с медиите.
Според специалното годишно проучване на австрийската търговска камара в България Advantage Austria австрийските фирми, които оперират у нас, оценяват все по-високо своите българския доставчици и партньори. Те също така са значително по-позитивни за икономическия климат през предстоящата година спрямо миналата. За австрийския бизнес основният риск за нормалното протичане на дейността остава войната в Украйна, тъй като е най-близкият и опасен конфликт и евентуалната му ескалация има опасност да наруши веригите на доставки на иначе ориентираната основно за износ продукция.
Като най-голямо предимство на България австрийският бизнес тази година посочва 10-процентния плосък данък. Разбира се, решението за инвестиция не зависи само от данъчната ставка, а фирмите взимат предвид и други фактори, като дигитализация, бюрокрация, пазар на труда и т.н.
Иначе за първа година австрийският бизнес в България не посочва като основен проблем корупцията и престъпността. Тя е на второ място, изпреварена от бюрокрацията. Отчита се сериозно подобрение на политическата ситуация в страната след последните избори през пролетта, които сформираха ротационното коалиционно правителство между ГЕРБ и "Продължаваме промяната Демократична България", подкрепяно от ДПС.
Все повече от австрийските компании у нас отчитат, че разходите за труд вече не са конкурентоспособни. Според тях в последната година в някои сектори заплатите са се повишили толкова много, че за една трета от фирмите те вече са твърде високи.
Търговският съветник към посолството на Австрия в София и ръководител на Advantage Austria в България Филип Купфер обърна внимание, че преките инвестиции в България се увеличават предимно благодарение на инвеститори, които вече са в България и разширяват присъствието си, а не на нови такива. Затова той призова освен да се търсят усилено нови инвеститори, да се оценява и развитието на вече съществуващите.
Според данните на Българската народна банка преките австрийски чуждестранни инвестиции от януари до края на октомври са в размер на около 1.3 млрд. евро, а реинвестираната печалба около 1.1 млрд. евро.
Проучването показа, че за две трети от австрийските компании в България приемането на еврото в страната би било положително, за 24% не би променило нищо, а само за 11% би имало отрицателно влияние. Според главния изпълнителен директор на "Булстрад Иншурънс Груп", част от Vienna Insurance Group, Светла Несторова присъединяването на България към еврозоната би премахнало огромно капиталово натоварване и би предоставило достъп до по-добри условия за потребителите в целия финансов сектор.
Подобно на еврозоната, същата е и ситуацията с Шенген. Австрийската търговска камара подчерта, че подкрепя членството на България в пространството, а Купфер бе категоричен, че това е политическо решение и двете икономики продължават да са близки без значение от политическата сцена. Както той, така и Българската търговско-промишлена палата и присъстващите австрийски фирми на събитието бяха категорични, че евентуален бойкот на австрийския бизнес в България заради Шенген само би ощетило потребителите и е "изключително неефективен подход".
Бойкотът никога не води до решения", коментира Купфер.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини