Най-големите американски банки предстои да представят финансовите си отчети за четвъртото тримесечие на изминалата 2023 г., а анализите подсказват за сгъстяване на облаците и по-конкретно рязко натрупване на лоши дългове.
Необслужваните заеми дългове, обвързани с кредитополучатели, които не са направили плащане през последните 90 дни се очаква да се повишат до общо 24.4 млрд. долара през последните три месеца на 2023 г. в четирите най-големи кредитора в САЩ JPMorgan Chase, Bank of America, Wells Fargo и Citigroup. Това сочи консенсус на анализатори на Bloomberg, а сумата е с близо 6 млрд. долара повече от края на 2022 г.
Анализаторите изчисляват, че печалбите на банките са се свили през последните три месеца на 2023 г. заради въпросните неизплатени заеми, както и заради продължителното въздействие на по-високите лихвени проценти, което повиши цената на депозитите. Освен това през декември редица големи банки дадоха заявка за въвеждане на еднократна такса до края на годината, за да попълнят дупката от 18.5 млрд. долара в корпорацията за гарантиране на депозитите след фалитите на Silicon Valley Bank и Signature.
Съкращаването на разходите също продължава. Citigroup, която е в средата на най-голямата си реорганизация от години, и Wells Fargo се подготвят за големи разходи за компенсации и обезщетения за служителите си през четвъртото тримесечие.
Общо печалбите на шестте големи банки, които включват Goldman Sachs и Morgan Stanley, се прогнозират да са спаднали средно с 13% през последните три месеца на 2023 г. в сравнение със същия период на предходната година.
Въпреки очаквания спад на печалбите, инвеститорите изкупуват банкови акции, които са поскъпнали с 20% от края на октомври, според индекса на KBW Nasdaq Bank. Подхранването на ралито е сигналът на Федералния резерв от края на миналата година, че вероятно е свършено с повишаването на лихвените проценти. По-високите лихви удариха банките през 2023 г., като повишиха разходите за депозити и понижиха стойността на техните облигационни портфейли.
Но дори когато натискът върху лихвените проценти отслабва, скокът на лошите заеми може да продължи да задържа печалбите на банките.
Настоящото ниво на необслужваните кредити все още е под пика от 30 милиарда долара на пандемията. Според големите банки нарастването на неплатените дългове може скоро да се забави и някои от тях дори свиха размера на провизиите си през третото тримесечие.
Очаква се провизиите отново да се свият през последните три месеца на годината. Но ако парите, които банките отделят за лоши кредити, неочаквано скочат, това може да предизвика тревога у инвеститорите.
Търговските имоти, и по-специално ипотеките върху по-малко пълни офис сгради, бяха един от най-големите фактори, тласкащи проблемните дългове.
В последно време обаче просрочията по потребителски заеми, особено по кредитни карти и дългове за автомобили, нарастват. Това изнерви някои анализатори, особено защото това, което банките заделят за резерви за загуби по кредити сега, е значително по-малко от това, което са заделили, когато лошите кредити нарастваха в началото на пандемията.
BofA, Citi, JPMorgan и Wells ще бъдат първите от големите банки, които ще разкрият резултатите си за последните три месеца на 2023 г. на 12 януари.
Goldman Sachs и Morgan Stanley, чийто бизнес е насочен повече към инвестиционно банкиране, търговия и управление на активи, отчитат резултатите си на 16 януари.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини