Набирането на средства от американските фирми за рисков капитал (VC) достигна шестгодишно дъно през 2023 г., което е зловещ знак за стартиращите предприятия с намаляващи парични резерви и затихващите бизнеси, които разчитат на точно такъв тип подкрепа за оцеляване.
Според анализ на доставчика на данни за частните пазари PitchBook и Националната асоциация за рисков капитал 67 млрд. долара, набрани от американските компании за рисков капитал през 2023 г., са най-ниската годишна сума от 2017 г. насам. Също така представляват 60% спад спрямо 173 млрд. долара, набрани през 2022 г. пиковата година за набиране на средства.
В световен мащаб през 2023 г. рисковите инвестиции са на най-ниското си ниво от 2015 г. насам.
Резкият спад засилва натиска върху стартиращите предприятия, които през последните 18 месеца преживяват суша откъм финансиране. Рисковите инвеститори не са склонни да наливат повече пари в предприятията, които иначе подкрепяха щедро по време на пиковете на пазара. Междувременно оценките на частните технологични компании вече падат.
Кайл Станфорд, водещ анализатор на рисков капитал в PitchBook, заяви пред Financial Times:
Дъното все още е далеч. Много от тези компании, които все още са частни, ще продължат да изпитват затруднения, ще видим много повече понижения и борба. Ще има голяма конкуренция за наличните пари."
Ослепителният стартъп балон изглежда се спука
Фондовете за рисков капитал изпитват затруднения при набирането на нови средства, тъй като техните собствени ограничени партньори институционални инвеститори като пенсионни фондове, застрахователи и университетски фондове и фондации се отдръпват поради повишаването на лихвените проценти, което прави рисковите технологични залози по-скъпи.
Редица известни рискови инвеститори, включително Insight Partners и Tiger Global, намалиха целите си за набиране на средства в отговор на по-трудната среда през миналата година.
Това от своя страна доведе до намаляване на свежия капитал, който американските рискови инвеститори могат да използват. Миналата година те са инвестирали общо 171 млрд. долара, според PitchBook и NVCA, което е по-малко от половината от сумата, похарчена през 2021 г.
Освен с намаляването на инвестициите от ограничени партньори, американските рискови фондове се борят с рязкото забавяне на излизането на стартиращи предприятия от пазара (на рисков капитал), като например първични публични предлагания или придобивания, което възпрепятства способността им да връщат капитал на своите спонсори.
Според PitchBook и NVCA стойността, създадена от излизането на стартиращи предприятия в САЩ през миналата година, е едва 61.5 млрд. долара в сравнение с пика от 797 млрд. долара през 2021 г. В Европа стойността на излизането на стартиращи предприятия от пазара възлиза на по-малко от 12 млрд. евро през годината, което е най-ниското ниво от десетилетие насам.
Спадът увеличава натиска върху стартиращите предприятия, които прекараха миналата година в изгаряне на парични средства, набрани през 2021 г. и началото на 2022 г. Според Питър Хебърт, съосновател на американския фонд за рисков капитал Lux Capital, тъй като тези компании нямат алтернатива, основателите и съществуващите инвеститори са по-склонни да приемат по-тежки условия за ново финансиране.
Дните на надежда са зад гърба ни и хората приемат новата реалност", каза той. "При новото финансиране започваме да виждаме наличието на оферти, които са ниски. [През 2023 г.] хората се срамуваха да водят този разговор, а сега всички стават по-конструктивни."
Това ще бъде и годината, в която VC ще се откажат от слабо представящите се компании, прогнозира Хебърт.
В края на 2023 г. станахме свидетели на сривове на стартиращи предприятия, които някога бяха оценени на 1 млрд. долара или повече. Сред тях са стартиращата компания за превоз на камиони Convoy и здравната компания Olive, и двете оценени на около 4 млрд. долара в пиковите си моменти. Компанията за електрически скутери Bird, достигнала оценка от 2.5 млрд. долара, също подаде молба за обявяване в несъстоятелност през декември.
Според PitchBook приблизително едно от шест стартиращи предприятия, които са набрали парични средства през миналата година, е намалило оценката си. Този ход е в противовес на доскорошната мантра на основателите и инвеститорите, които поставят растежа над всичко. Според Станфорд обаче този дял ще се увеличи драстично през 2024 г., тъй като основателите нямат други възможности.
"Фалшифицирай, докато успееш": Затвор за още един основател на бляскав стартъп
Тъй като оценките се понижават до ниво, което новите инвеститори могат да приемат, обемът на сделките вероятно ще се увеличи, казва Хебърт:
Тези, които имат капитал, са царе на този пазар."
Благодарение на ударните години на набиране на финансиране през 2021 и 2022 г. някои фирми за рисков капитал са натрупали значителни средства, които не са склонни да инвестират в спадащ пазар.
По същия начин някои богати на парични средства стартиращи предприятия са предпочели да изчакат повече сигурност, преди да направят следващия си ход. Ник Шнайдер, главен изпълнителен директор на фирмата за киберсигурност Arctic Wolf на стойност 4.3 млрд. долара, заяви в интервю за FT, че ще изчака възможно най-голяма яснота за пазарните условия, преди да започне дългоочакваното първично публично предлагане.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини