През 2024 г. еврото ще бъде изправено пред сложен пейзаж, белязан от политически промени и икономически предизвикателства. Ключовите събития включват парламентарни и президентски избори в няколко държави от еврозоната, на фона на глобални конфликти, фискално затягане и продължаващи опасения за инфлацията, пише Euronews.
След като претърпя две последователни години на обезценяване, единната европейска валута се възстанови през 2023 г. и успя да постигне ръст от 3% спрямо долара. През 2024 година обаче предизвикателствата пред еврото ще бъдат много и от най-различно естество.
Политически избори и променяща се динамика
2024 г. ще бъде изпълнена със значими политически събития за еврозоната. Австрия, Белгия, Хърватия, Литва, Португалия и Словакия се подготвят за важни парламентарни и президентски избори.
Всички погледи обаче са насочени към предстоящите избори за Европейски парламент, които ще се проведат между 6 и 9 юни тази година. Вотът за избор на 705 членове на Европейския парламент е на път да доведе до промени на най-високите нива в Европейската комисия и Европейския съвет, с потенциал за въвеждане на нови политически инициативи, засягащи еврото.
Прeдстоящите предизвикателства
Пътят на еврозоната е изпълнен с предизвикателства, произтичащи от продължаващите международни конфликти, особено в Украйна и ивицата Газа. Във вътрешен план блокът трябва да се пребори със серия от икономически изпитания, особено по отношение на бюджета на ЕС и наложителния "зелен" преход.
Фискалните политики в държавите членки са готови за затягане през 2024 г. Европейската комисия очаква намаляване на мерките за енергийна подкрепа, което ще повлияе значително на бюджета.
Въпросът за "дълговата спирачка" на Германия ще бъде критичен, особено след като през ноември 2023 г. германският конституционен съд обяви значителна част от правителствения план за финансиране на климатични и енергийни програми за незаконен, което доведе до недостиг от 60 милиарда евро в публичните финанси на нацията.
Този дебат раздели икономистите. Според скорошно проучване на икономическите институти IFO и FAZ, някои се застъпват за реформиране или премахване на дълговата спирачка, за да се улеснят екологичните инвестиции, докато почти половината подкрепят запазването ѝ с аргумента, че тя гарантира фискалната стабилност.
Забавяне на инфлацията и намаляване на лихвите
След стабилното възстановяване от щетите, нанесени от пандемията от COVID-19, движено от услугите, импулсът на растежа се забави поради по-високите разходи за живот, слабото външно търсене и ефектите от по-строгата парична политика. Очаква се инфлацията да продължи да намалява, въпреки че постепенното разхлабване на монетарната политика може да забави темповете на спад на ценовия натиск.
По отношение на паричната политика Европейската централна банка запази основните си лихвени проценти непроменени през декември, сигнализирайки за потенциалния край на цикъла на затягане.
Въпреки това, за разлика от председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, президентът на ЕЦБ Кристин Лагард подчерта необходимостта от запазване на бдителността. По думите ѝ, сега не е моментът за "сваляне на гарда" по отношение на лихвените проценти. Пазарът очаква от ЕЦБ седем намаления на лихвените проценти с по 25 базисни пункта през 2024 г.
Какви са очакванията за курса евро-долар?
ING Group поддържа възходящо мнение за еврото, очаквайки то да се повиши до 1.15 спрямо долара поради забавянето на икономиката на САЩ, водещо до намаляване на лихвения процент от страна на Фед. Експертите обаче признават, че слабият растеж в еврозоната може да накара ЕЦБ също да намали лихвите, ограничавайки поскъпването на единната валута.
Bank of America също прогнозира, че валутната двойка EUR/USD ще достигне 1.15 до края на 2024 г. Въпреки очакванията за слаб растеж в еврозоната, се очаква еврото да се засили поради намаляването на лихвените проценти отвъд Океана. Според американската банка, обменният курс евро-долар е подценен с около 15%.
Американската инвестиционна банка Citigroup пък очаква задълбочаване на икономическата слабост в Европа, водена от забавянето на потребителските разходи и свиването на фискалните стимули. Експертите на банката поддържат прогноза от 1.02 за двойката EUR/USD през следващите 6-12 месеца.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини