Китайските регулатори обявиха в петък широк набор от правила, насочени към ограничаване на разходите и наградите, които насърчават използването на видеоигрите. Така нанасят удар по най-големия пазар на игри в света, който тъкмо се беше върнал към растеж тази година.
Новите правила предизвикаха паника сред инвеститорите, заличавайки близо 80 милиарда долара пазарна стойност от двете най-големи компании за игри в Китай. Инвеститорите се опитват да преценят потенциалното въздействие върху печалбите и дали ще има още ограничения в бъдеще, пише Reuters.
Сега на онлайн игрите ще бъде забранено да дават награди на геймърите, ако влизат всеки ден, при първа транзакция или ако харчат няколко пъти последователно в играта. Всичко това са често срещани механизми за стимулиране на играчите.
Акциите на Tencent Holdings, най-голямата компания за игри в света, се сринаха с 16% в един момент, докато тези на най-близкия ѝ съперник, NetEase с цели 25%, след като проектите бяха публикувани.
Акциите на технологичния инвеститор Prosus последваха Tencent надолу, губейки 14.2% в ранната търговия в петък и бяха сред най-големите губещи в паневропейския борсов индекс. Prosus притежава 26% дял в Tencent.
Не става въпрос само за самата регулация става въпрос за политическия риск, който е твърде висок", каза Стивън Люнг, изпълнителен директор на институционалните продажби в брокера UOB Kay Hian в Хонконг. "Хората смятаха, че този вид риск е приключил и бяха започнали отново да гледат на основите. Това много вреди на доверието."
На въпрос за въздействието на проектоправилата, вицепрезидентът на Tencent Games Виго Джан каза, че компанията стриктно прилага изискванията на регламента. Новите проекти на правила не се отклоняват от фокуса на регулаторите върху гарантирането, че компаниите имат "разумни бизнес модели и работен ритъм", каза той.
Джан добави, че непълнолетните харчат исторически малко пари и време в игрите на Tencent от 2021 г. насам, когато защитата на непълнолетните се превърна във фокус за Пекин.
NetEase отказа коментар.
През годините Пекин става все по-твърд по отношение на видеоигрите. През 2021 г. постави строги ограничения на времето за игра на лица под 18 години и спря одобренията за нови видеоигри за около осем месеца, позовавайки се на опасения за пристрастяването към игрите.
Въпреки че репресиите официално приключиха миналата година с възобновяването на одобренията за нови игри, регулаторите продължиха да налагат контрол, за да ограничат разходите "в играта".
Новите правила, разкрити в петък, са най-ясните досега, насочени към ограничаване на разходите "в играта". Освен забраната на функциите за награди, вече се изисква да определят лимити за това колко играчи могат да допълват своите цифрови портфейли за разходи по време на игра.
Премахването на тези стимули вероятно ще намали ежедневните активни потребители и приходите от приложения и в крайна сметка може да принуди издателите да преразгледат фундаментално своите стратегии за дизайн на игри и монетизация", каза Иван Су, анализатор в Morningstar.
На игрите също е забранено да предлагат на непълнолетни лица базирани на вероятности функции за теглене на късмет и да позволяват спекулациите и търговете с предмети за виртуални игри.
Но новите правила включват и предложение, което вероятно ще бъде приветствано от индустрията регулаторите трябва да обработват одобренията за нови игри в рамките на 60 дни.
Те отразяват загрижеността на Пекин относно потребителските данни, изисквайки издателите на игри да съхраняват своите сървъри в Китай.
Администрацията е публикувала за обществено обсъждане проектоправилата до 22 януари 2024 г.
В резултат на репресиите на Пекин срещу игрите през 2021 г., миналата година беше най-трудната в историята на китайската игрална индустрия, което доведе до първото свиване на общите приходи в индустрията.
Пазарът на видеоигри в Китай се върна към растеж тази година, като вътрешните приходи се повишиха с 13% до 303 милиарда юана (42.6 милиарда долара), според индустриалната асоциация CGIGC.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини