Строителните договори и рамкови споразумения ще могат да се индексират (да се повишава стойността им бел. ред.) на всеки три месеца. Това гласи нова методика, която бе приета в сряда на заседание на Министерския съвет. На изменение ще подлежат цените на строително-монтажни дейности, извършени след 30 юни 2021 г. За целта ще се прилага индекс на към тримесечието, в което дейностите по съответния договор са фактически извършени.
Самият индекс ще се изчислява по формула, която включва тежестта на строителните материали в себестойността на различните видове строежи,както и цени на производител на вътрешния или на международния пазар на строителни материали, които се публикуват всяко тримесечие от Националния статистически институт (НСИ).
С възможността за вдигане на цените на три месеца най-вероятно те ще поскъпнат с повече от 15%.
Припомняме, че въпросната методика бе качена за обществено обсъждане в средата на октомври. Тогава като мотив се посочваше, че при вече изготвената от служебния кабинет методика е констатиран "нееднозначен подход при определяне размера на изменението на цената на основни стоки и материали", формиращи стойността на договорите. Камара на строителите в България също настоя да им се гарантират по-високи цени по договорите заради инфлацията.
Строителите поискаха да отпадне заложената разпоредба, че няма да се индексират строително-монтажни работи и доставки, извършени след като изпълнителят е изпаднал в забава поради причини, за които отговаря. Дали това е отпаднало от методиката, ще стане ясно, когато постановлението бъде качено, но текстът не фигурира в правителственото прессъобщение.
В него се казва само, че новата методика отразява прогресиращото нарастване на цените в целия производствен сектор от началото на 2021 г. Необходимостта от промяна в нея е продиктувана от обстоятелството, че в сключените договори за обществени поръчки в строителния сектор се съдържат различни клаузи, уреждащи приемането на извършената работа.
Правната възможност извършената работа да бъде приемана през различни периоди от време води до изкривяване на обезщетителния характер на индексацията, както и до съмнения за неоснователно обогатяване в някои случаи. Поради тази причина с изменението критерият се променя, като за нуждите на индексацията се прилага индексът към тримесечието, в което дейностите по съответния договор са фактически извършени.
Целта на методиката е да се изчистят спорните моменти и да се намали изкривяването на индексираните цени, за да се минимизират възможностите за евентуални злоупотреби. С промените ще се гарантира равнопоставеност на участниците в строителния процес."
След изтичане на съответното календарно тримесечие страните по договор за обществена поръчка или рамково споразумение ще могат да съставят междинен тримесечен отчет за нуждите на индексацията, в който ще се посочват видът, количеството и стойността на извършените през тримесечието строително-монтажни работи.
Предвижда се изменение и на цената на строително-монтажни работи и доставки, извършени след като изпълнителят на договора или рамковото споразумение е изпаднал в забава поради причини, за които е отговорен. В този случай, ще се прилага по-ниският между тримесечния индекс към датата на падежа на задължението и към датата на изпълнението.
Припомняме, че регионалният министър Андрей Цеков многократно даде заявка, че индексирането ще се промени. Премиерът Николай Денков пък проведе среща с Камарата на строителите в България (КСБ) и заяви, че очаква техните предложения за увеличенията. Тогава стана ясно, че правителството е готово да инициира и промени в Закона за обществените поръчки, ако е необходимо.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини