Глобалният дълг достигна рекордните 307.4 трилиона долара през третото тримесечие. Рекорд поставя и съотношението дълг към брутен вътрешен продукт при нововъзникващите пазари, съобщи Институтът за международни финанси (IIF).
Групата за търговия с финансови услуги изчисли, че глобалният дълг ще достигне 310 трилиона долара до края на годината, което е 25% увеличение за пет години, и предупреди, че преминаването към политически популизъм може да влоши този показател още през следващата година.
Емре Тифтик, директор на отдела за устойчиви изследвания в IIF, преброи повече от 50 избора, предстоящи през 2024 г., включително в Съединените щати, Индия, Южна Африка, Турция и Пакистан.
Пред лицето на нарастващата политическа поляризация и повишеното геополитическо напрежение, тези предстоящи избори може да проправят пътя за популистки политики", каза той, добавяйки, че това може да увеличи държавните заеми и разходи и да разхлаби фискалната дисциплина.
"Това може да създаде допълнителна нестабилност на пазарите", каза Тифтик на брифинг за пресата.
Той също така предупреди, че обслужването на дълга поглъща все по-голяма част от приходите в световен мащаб и е достигнало "тревожни" нива в Пакистан и Египет. Предвижда се в Съединените щати държавните лихвени разходи да достигнат 15% от бюджетните приходи до 2026 г. спрямо по-малко от 10% в момента.
Две трети от увеличението на дълга през последното тримесечие идва от развитите пазари, начело със САЩ, Япония, Франция и Обединеното кралство. Развиващите се пазари Китай, Индия, Бразилия и Мексико също отбелязват рязко повишение.
Въпреки че съотношението глобален дълг към БВП леко се повишава до 333%, то достигна 255% в нововъзникващите пазари 32 процентни пункта над същия период преди пет години водено от Русия, Китай, Саудитска Арабия и Малайзия. Чили, Колумбия и Гана от друга страна са сред държавите с най-голямо намаление на съотношението.
IIF каза, че държавният дълг е нараснал най-много през третото тримесечие, добавяйки, че в много страни бюджетните дефицити остават доста над нивата отпреди пандемията.
Докладът отбелязва, че държавният дълг в неизпълнение също е достигнал рекордно високо ниво над 554 милиарда долара към края на 2022 г., приблизително половината от които е облигационен дълг.
IIF предупреди, че дълговата тежест за домакинствата и корпорациите все още нараства в големите икономики, включително Китай и Съединените щати, във всички посоки от изборите до прехода към чиста енергия.
Апетитът на фирмите за заеми е на многогодишни дъна на фона на все още затягащи се условия за финансиране и засилената геоикономическа фрагментация. В тази връзка перспективите за финансиране на климата изглеждат все по-рискови през последните тримесечия, както се вижда от значителното забавяне на емитирането на ESG дълг", се казва в доклада на IIF.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини