Горещото лято донесе студен полъх за имотния сектор в България
Издадените разрешителни за строеж на жилищни сгради през третото тримесечие на годината (юли-септември) са по-малко в сравнение със същия период на 2022 г. По-малко са и планираните жилища в кооперациите. Интересното е, че в същото време е отчетено увеличение в броя на издадените разрешителни за строеж на административни сгради, както и на тези в графа други в тях попадат офис сградите.
Банките в България вече затягат критериите за отпускане на заем
Банките в България отпускат все по-големи жилищни кредити тази година, което е свързано с повишаващите се цени на жилищата. Това показва регулярната анкета за кредитната дейност на търговските банки в страната, провеждана от Българската народна банка (БНБ) в рамките на икономическия си преглед.
"Български Airbnb": Нова имотна платформа променя наемния пазар в страната
Българският франчайз за професионално управление на имоти, които се отдават за краткосрочно и средносрочно ползване под наем, Flat Manager, навлиза в сегмента на дългосрочните наеми, пускайки на пазара нова платформа Flatimo.
Европроектите помагат на българския бизнес да се конкурира с най-големите в света
Европейските пари ти дават възможност да си на едно високо ниво и то в световен мащаб. Не говорим само за нашия или европейския пазар. Имаме клиенти, които ни предпочитат пред огромни корпорации. Това заяви пред Economic.bg управителят на предприятието за заключващи системи "Кодкий Tекнолоджис" ООД Нено Нанев.
Модернизацията на жп линията Елин Пелин Костенец навлиза в нова фаза
Модернизацията на железопътната линия Елин Пелин Костенец, който е част от направлението София - Пловдив, достигна още един важен момент с церемонията по полагането на камък, която се състоя на 30 октомври 2023 г. в Ихтиман, става ясно от прессъобщение на Европейската комисия.
Варненската компания, която създаде първия български електрически катамаран
Речният туризъм в България е изключително слабо развит въпреки големия потенциал, особено по поречието на Дунав. Инвестиционен интерес почти липсва, затова е изключително интересно, когато се появи такъв.
Промените в ЗУТ няма да решат инхаус проблемите на "Хемус"
Промените в Закона за устройство на територията, които са изготвени от Министерство на регионалното развитие и благоустройство (МРРБ), няма да доведат до решение на проблемите, свързани с магистрала "Хемус" и по-точно с инхаус процедурите, по които се строи. Това става ясно от прессъобщение на ресорното ведомство.
Гвоздейков защити новите такси за жп превозвачите
Министърът на транспорта Георги Гвоздейков оправда увеличението на ключова за жп превозвачите такса. Той изтъкна, че Националната компания "Железопътна инфраструктура" е увеличилаединствено тарифите за непланиран превоз, която той определя като допълнителна услуга, а не основна, задължителна такса, която се плаща от превозвачите.
Частните превозвачи обвиниха държавата, че "опитва да съсипе" жп транспорта
Частните жп превозвачи са недоволни от повишените такси такси за преминаване и ползване на железопътната мрежа.Национална компания "Железопътна инфраструктура" ги е увеличила с между 2.7 и 2.8 пъти, в зависимост от видовете влакове и условията за превоз, заяви председателят на Асоциацията на предприятията в железопътния транспорт Пенко Несторов ("Пимк Рейл" ЕАД) на пресконференция по темата.
Конкуренцията между големите банки в България е все по-ожесточена
Конкуренцията между големите банки в България е все по-ожесточена, а заедно с голямата разполагаема ликвидност са причините лихвите по ипотечните кредити да стоят рекордно ниски. По данни на Българската народна банка (БНБ) средният лихвен процент по жилищните заеми в страната през септември е около 2.6%, или близо до рекордното дъно, достигнато по-рано тази година.
Борисов се отрече от "сглобката"
За менсглобката в момента не съществува. След неделя ще мислим какво да правим, заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по време на посещение в Ловеч.
Държавата плати за фалита на свързаната с Ковачки "Топлофикация Габрово"
Министерският съвет одобри парите за Община Габрово, с които да компенсира домакинствата, оставени на студено от свързаната с Христо Ковачки "Топлофикация Габрово". След години на постоянни проблеми и нехайство за лошото управление на дружеството, в крайна сметка то фалира преди няколко месеца.
Бюджетният дефицит набъбна до 1.4 млрд. лв.
Бюджетният дефицит през октомври набъбна до 1.4 млрд. лв., показват предварителните данни на Министерството на финансите. Това означава, че само за месец октомври държавата е похарчила с над 600 млн. лв. повече, отколкото е успяла да събере, като ведомството не уточнява причините за това.
Задава ли се нов международен играч при ритейл парковете в България?
Бурните инвестиции в бизнес имоти в София са към края си. Ситуацията става все по-нестабилна, инвеститорите все по-плахи, а усещането за свръхпредлагане все по-голямо. За срива на инвестиционния пазар в столицата признават и от Cushman & Wakefield Forton, които са изготвили анализ на този пазар за периода от началото на 2023 г. до момента.
Цената на природния газ в България скача с 36% през ноември
Природният газ поскъпва с 36% през ноември, достигайки 82.12 лева/MWh (без акциз и ДДС). Това е окончателната утвърдена цена за месеца от Комисията за енергийно и водно регулиране по предложение на "Булгаргаз".
Банките в България вероятно ще удвоят печалбата си тази година
Банките в България продължават да се радват на внушителни печалби през тази година, която по всяка вероятност ще бъде най-силната за тяхоткъм финансов резултат. Само за първите девет месеца на тази година банките в страната отчитат внушителните 2.7 млрд. лв. печалба. Този резултат вече надминава печалбата за цялата 2022 г., която също беше рекордна за тях с резултат от 2.1 млрд. лв.
Гвоздейков държи да останат лепенките по предните стъкла на колите
Министърът на транспорта Георги Гвоздейков не смята, че стикерът за преминат технически преглед, който се поставя на предното стъкло на автомобилите, трябва да отпадне. Това става ясно отнегов отговорна въпрос от Мартин Димитров ("Продължаваме промяната Демократична България"). Заявката на Гвоздейков (ПП) е е в пълна противоположност на категоричността на Божидар Божанов (ДБ) в желанието му да премахне лепенките от стъклата на автомобилите в България.
Купувачите "на зелено" в България вече търсят по-голяма сигурност
Купувачите на жилища в България търсят все по-голяма сигурност при покупката на имот особено ако е "на зелено". Затова инвеститори, които предлагат гъвкави разплащателни схеми, като например 20/80, при която купувачите дават 20% от сумата на момента и 80 на Акт 16, са печелившите и техните комплекси се разпродават без проблем.
"Експертиза под критичния минимум": Има ли нужда България от Министерство на туризма?
Проблемите с туристическата реклама на България са познати до болка на всички. Дори и хората, които не следят темата, знаят, че рекламните клипове, с които България се представя на чуждите пазари, не се обновяват регулярно. Цялостна стратегия за развитие на сектора липсва, а анализ на ситуацията почти не се прави. В същото време браншът и институциите се чудят в края на всеки сезон защо туристите ги няма.
Търгът за двуетажните влакове по Плана за възстановяване е спрян
Втори търг за нов подвижен състав, от общо четири, финансиран по линия на Плана за възстановяване и устойчивост, е спрян. Става въпрос за доставката на 7 двуетажни електрически мотрисни влака. Много е вероятно съвсем скоро да бъде прекратена и третата процедура за доставката на 20 електрически влака тип "push pull”, тъй като испанската Patentes Talgo SL е подала жалба в Комисията за защита на конкуренцията, показва справка на Economic.bg.
МРРБ прави нов опит да узакони незаконните строежи
Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) търси начин да узакони публични държавни или общински инфраструктурни обекти, които нямат пълния набор строителна документация, но отговарят на техническите норми. Това става ясно откачени за обществено обсъжданеи подготвени от регионалното ведомство промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ).
Да достигнеш Космоса: Жената, която покори света с българския дух и традиции
Въпреки че Виктория Петкова не произхожда от класическо семейство със здрави устои, тя успява да създаде такова. Пораства през 90-те години в Троян, като преживява много лишения, но винаги намира начин да проявява креативно мислене, за което тя твърди, че е животоспасяващо. Смята, че най-силните ѝ качества са креативността, смелостта да излиза отвъд комфортната си зона и приключенския дух, който я води по интересните пътеки на живота.
Кои са градовете в Европа с надценени имотни и риск от "балони"?
Ръстът на инфлацията в световен мащаб, както и на лихвените проценти през последните две години, са оскъпили жилищата навсякъде и са намалили рисковете от изкуствено създаден имотен балон. Това показва последнотопроучване на UBS Global Real Estate Bubble Index.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини