Shell ще съкрати най-малко 15% от работните места в своето подразделение за нисковъглеродни решения. Енергийният гигант ще намали и своя водороден бизнес като част от стремежа на главния изпълнителен директор Уаел Саван да увеличи печалбите, съобщава Reuters.
Съкращенията на персонала и организационните промени идват, след като Саван, който пое кормилото през януари, обеща да преработи стратегията на Shell, за да се съсредоточи върху проекти с по-висок марж, стабилен добив на петрол и увеличаване на производството на природен газ.
Компанията ще съкрати 200 работни места през 2024 г. и е преразгледала още 130 позиции като част от стремежа за намаляване на броя на служителите в звеното, което наброява около 1300 души, потвърдиха от компанията в отговор на запитване от Reuters.
Някои от тези роли ще бъдат интегрирани в други части на Shell, в която работят повече от 90 000 души.
Ние трансформираме нашия бизнес с нисковъглеродни решения (LCS), за да подобрим интегрирането му в нашите основни бизнес области с ниски въглеродни емисии, като транспорт и индустрия", казаха от компанията.
Операциите на LCS включват водородния и други бизнеси, които работят за декарбонизиране на транспортния и индустриалния сектор, но не включват бизнеса с възобновяема енергия.
Мениджърите на Shell миналата седмица проведоха няколко срещи с подразделението LCS, на които са били обявени съкращенията на работни места и организационните промени, казаха източници на Reuters от компанията.
Подразделението също така включва бизнесите на Shell за улавяне и съхранение на въглерод и базирани на природата решения, които няма да бъдат засегнати от текущия кръг от съкращения, казаха източниците.
Основният фокус на промените e водородният бизнес.
Shell планира рязко да намали своите операции, свързани с водородната лека мобилност, които разработват технологии за леки пътнически превозни средства, и ще се фокусира върху тежката мобилност и индустрията, казаха от компанията.
Оттеглянето от сектора на леката мобилност следва напускането на мениджъра на бизнес сегмента Оливър Бишоп преди няколко месеца. Днес той ръководи глобалния бизнес за водородна мобилност на конкурента BP.
Shell беше един от първите поддръжници на автомобили, задвижвани с водород, но през последните години затвори редица станции за зареждане с водород по света, включително във Великобритания, тъй като потребителите предпочетоха електрически превозни средства (EV).
Компанията миналата година започна да изгражда 200-мегаватов електролизерен завод в Холандия, най-големият в Европа, за производство на "зелен" водород.
Тя кандидатства за безвъзмездна помощ за разработване на нисковъглероден водороден център в Луизиана, но проектът не беше сред седемте, обявени по-рано този месец, които ще си разпределят 7 милиарда долара федерални субсидии от правителството на САЩ за стартиране на нововъзникващата индустрия.
Нашето глобално водородно портфолио остава ключова част от усилията ни за справяне с търговските и технически предизвикателства при мащабирането на нашия бизнес с нисковъглеродни решения", казаха от Shell.
"Ще бъдем дисциплинирани да правим само инвестиции с най-висок шанс за създаване на стойност и намаляване на емисиите."
Нетна нула
Саван каза миналата седмица, че Shell променя своя път към постигане на амбицията си да се превърне в компания с нулеви емисии до 2050 г.
За да избегнем съмнение, това, което не се е променило, е дестинацията, която сме си поставили", каза той пред Energy Intelligence Forum в Лондон.
Директорът на компанията беше подложен на вътрешен натиск миналия месец, след като двама служители изпратиха отворено писмо, призовавайки го да не намалява инвестициите във възобновяема енергия, което предизвика вътрешен дебат.
Акциите на Shell и неговите европейски колеги BP и TotalEnergies бяха подложени на натиск през последните години, тъй като инвеститорите се тревожат за бъдещата възвращаемост, тъй като намаляват производството на петрол и газ.
Американските конкуренти Exxon Mobil и Chevron удвоиха производството на изкопаеми горива, обявявайки големи придобивания на петролни компании през последните седмици.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини