Българският енергиен холдинг (БЕХ) и дъщерните дружества "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" бяха оправдани по обвиненията в злоупотреба с господстващото си положение на пазара за доставка на газ. Това се случва след решение на Общия съд на Европейския съюз от днес, с което се отменя глобата на Европейската комисия от 2018 г.
В края на 2018 г. Брюксел глоби със 150 млн. лв. БЕХ, "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" (част от "групата БЕХ") за блокиране на достъпа на конкуренти до ключова газова инфраструктура в България в нарушение на антитръстовите правила на ЕС.
Тогава Европейската комисия реши, че държавните компании са нарушили правилата на ЕС, като са отказали достъп на трети страни до доставките на руски газ по тръбопроводи и до единственото съоръжение за съхранение на природен газ в България.
През 2010 г. компанията "Овергаз", доставчик на газ в България, сезира ЕК с жалба срещу БЕХ и двете му дъщерни дружества, в които се твърди, че са нарушили правилата на ЕС за конкуренцията.
През това време "Булгаргаз" беше ексклузивен ползвател на газопровода, който се управляваше от "Булгартрансгаз" във време, когато доставките на газ за България зависеха почти изцяло от вноса от Русия.
Нарушението се изразява в отказ за предоставяне на достъп на трети страни, включително "Овергаз", до румънския транзитен тръбопровод.
Между България и Румъния обаче има подписано междуправителствено споразумение още от 1974 г., което гарантира условията за експлоатация на румънския газопровод. През 2005 г., съгласно ново споразумение, "Булгаргаз" получи изключителното право за ползване на този тръбопровод до края на 2011 г. Споразумението е удължено до 2016 г.
След своите разследвания Комисията установи с решение от 17 декември 2018 г., че поведението на тези компании представлява злоупотреба с господстващо положение на пазара за доставка на газ в България.
Общият съд обаче сега каза, че докато "Булгаргаз" е имал господстващо положение като изключителен ползвател на газопровода, Комисията не е успяла да докаже, че това е причинило трудностите, които са имали трети страни, когато са поискали достъп.
Според Съда румънският тръбопровод е бил основно съоръжение за транспортирането на руски газ за България поради безалтернативност.
Въпреки това Общият съд установява, че Комисията не е доказала, че поведението на "Булгаргаз" по отношение на достъпа до румънския тръбопровод е причината за трудностите, които трети страни срещнаха, когато искат да получат достъп до посочения газопровод, за да доставят газ от Русия до България.
Така всяка нередност, която на теория би могла да бъде извършена от "Булгартрансгаз" във връзка с газопреносната мрежа и съоръжението за съхранение "Чирен", не може да представлява нарушение на правилата на ЕС за конкуренция, тъй като никоя компания не би могла да го направи без достъп до румънския газопровод.
При тези обстоятелства Общият съд решава, че Комисията не е установила надлежно, че групата БЕХ е злоупотребила с господстващото си положение на пазара за доставка на газ в България.
Страните могат да обжалват решението на Съда в рамките на 70 дни, но само по правни въпроси, се казва още в решението.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини