Решение на френските регулаторни органи от тази седмица завихри мини буря за Apple в Европа. Местният орган за наблюдение на радиацията ANFR нареди на американския гигант да спре продажбата на iPhone 12 заради установено надвишаване на допустимите за Европейския съюз нива на електромагнитното излъчване. Компанията оспори констатациите и заяви, че устройството е в съответствие с разпоредбите. Междувременно обаче още три държави се засилиха да проверяват потенциалните рискове за здравето.
Новината, че Apple е получила нареждане да спре от продажба своя iPhone 12 във Франция, съобщи министърът на цифровата икономика на страната в интервю за вестник Le Parisien преди дни. По думите на Жан-Ноел Баро решението на ANFR е взето след тестове, които са показали, че специфичният коефициент на поглъщане (SAR) на смартфона е малко по-висок от разрешеното по закон.
Баро коментира, че актуализация на софтуера ще бъде достатъчна, за да коригира проблемите с излъчването на телефона, който американската компания продава от 2020 г. "Ако не успеят да го направят, аз съм готов да наредя изтегляне на всички iPhone 12 в обращение. Правилото е едно и също за всички, включително дигиталните гиганти", каза той.
Европейският съюз е определил граници на безопасност за стойностите на SAR, отвъд които се счита, че рисковете от някои форми на рак се увеличават. Нормите са фиксирани на база научни изследвания.
Както допусна и Баро, решението на френския надзор предизвика лавинообразна реакция. Белгия, Германия и Нидерландия също поставиха под въпрос безопасността на iPhone 12.
Белгийският държавен секретар за цифровизацията Матийо Мишел заяви, че ще поиска телекомуникационният регулатор на страната да анализира потенциалните рискове за здравето, свързани с iPhone 12. "Моето задължение е да гарантирам безопасността на всички граждани", каза той.
Германският мрежов регулатор (BNetzA) обяви днес, че ще проучи опасенията за излъчването на iPhone 12 на Apple за германския пазар, ако френската проверка напредне достатъчно. От там заявиха, че френската процедура ще даде насоки за Европа като цяло.
Нидерландският контролен орган за дигиталните услуги също обяви, че разглежда въпроса и ще поиска обяснение от американската страна.
Изследователите са провели голям брой проучвания през последните две десетилетия, за да направят оценка на рисковете за здравето от мобилните телефони. Според Световната здравна организация не са установени никакви неблагоприятни ефекти от употребата на такъв тип устройства.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини