Китайският имотен гигант Evergrande подаде молба за защита от фалит в САЩ заради задълбочаващата се криза с недвижимите имоти в Китай. Това ще позволи на силно задлъжнялата компания да защити американските си активи, докато работи по многомилиардно споразумение с кредиторите си, предава BBC.
Evergrande просрочи плащания по огромните си дългове още през 2021 г., което предизвика сътресения на световните финансови пазари.
China Evergrande Group подаде заявление за защита от фалит по глава 15 в съд в Ню Йорк в четвъртък. Тя предвижда защита на американските активи на чуждестранна компания, докато тя работи по преструктуриране на дълговете си.
Evergrande не отговори веднага на искане за коментар от BBC.
Звеното на китайската група за недвижими имоти има повече от 1300 проекта в над 280 американски града, според уебсайта му. Другите бизнес дейности на групата в САЩ включват производство на електрически автомобили и футболен клуб.
Evergrande работи за предоговаряне на споразуменията си с кредиторите, след като просрочи плащания на дълга си, който се оценява на общо над 300 милиарда долара. В годините на бурна експанзия компанията се превърна в най-задлъжнелият строителен предприемач в света.
Акциите ѝ са спрени от търговия на борсата от миналата година.
Evergrande разкри миналия месец, че е на загуба с общо 80 млрд. долара през последните две години. Миналата седмица друг голям китайски имотен гигант, Country Garden, предупреди, че вероятно ще отчете загуба до 7.6 млрд. долара за първите шест месеца на годината. Някои от най-големите компании на пазара на недвижими имоти в Китай също се борят да намерят пари за завършване на проектите си.
Ключът към този проблем е да се приключат незавършени проекти, защото това поне ще поддържа част от финансирането", каза Стивън Кокрейн от фирмата за икономически изследвания Moodys Analytics.
Той добави, че много жилища са предварително продадени, но ако строителството спре, купувачите ще спрат да плащат и това ще затрудни още повече финансовото положение на предприемачите.
По-рано този месец Пекин заяви, че китайската икономика е изпаднала в дефлация, тъй като потребителските цени са се понижили през юли за първи път от повече от две години. Слабият растеж означава, че Китай не е изправен пред растящите цени, които разтърсиха много други страни и накараха централните банкери на други места да увеличат рязко разходите по заемите.
Вносът и износът на страната също спаднаха рязко миналия месец, тъй като по-слабото глобално търсене застраши перспективите за възстановяване на втората по големина икономика в света. Официалните данни показват, че износът е намалял с 14.5% през юли в сравнение с година по-рано, докато вносът е спаднал с 12.4%.
По-рано тази седмица Централната банка на Китай неочаквано намали основните лихвени проценти за втори път от три месеца в опит да стимулира икономиката.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини