Забраната за износ на ориз от Индия кара световния пазар да се подготвя за подобни действия от конкурентни доставчици. Целта е да се избегне потенциален недостиг на вътрешния пазар, тъй като продавачите се опитват да запълнят недостига от 10 милиона метрични тона, появил се след решението от Ню Делхи. А цялата ситуация подхранва опасенията относно вече високата световна инфлация при храните, пише Reuters.
Последните ограничения на Индия са почти идентични с тези, които тя наложи през 2007 и 2008 г., казват анализатори. Тогава това предизвика ефект на доминото, тъй като много други страни бяха принудени да ограничат износа, за да защитят собствените си потребители.
Този път въздействието върху доставките и цените може да бъде още по-голямо, тъй като Индия сега представлява повече от 40% от световната търговия с ориз в сравнение с около 22% дял преди 15 години, увеличавайки натиска върху други страни износители на ориз, като Тайланд и Виетнам, да последва примера.
Сега Индия е много по-важна за търговията с ориз, отколкото беше през 2007 и 2008 г. Индийската забрана тогава принуди други износители да прилагат подобни ограничения, предизвиквайки ефекта на доминото. Дори този път те нямат много възможности, освен да реагират на пазарните сили", каза базиран в Ню Делхи търговец на зърнени храни с глобална търговска къща.
Въздействието върху цените на най-консумирания основен продукт в света беше бързо, изпращайки цените до 15-годишни върхове. Миналия месец Индия изненада купувачите, като наложи забрана върху широко консумирания бял ориз без басмати, за да намали покачването на цените. Ню Делхи вече беше ограничил доставките на натрошен ориз с по-ниско качество през 2022 г.
Ограничените доставки рискуват допълнителен скок в цената на ориза и глобална инфлация при храните, което да удари бедните потребители в Азия и Африка, казаха анализатори и търговци. Вносителите на храни вече се борят с ограничените доставки, причинени от нестабилното време и прекъсванията на доставките в Черно море
Тайланд, Виетнам и други страни износители са готови да засилят производството си, всички в опит да запълнят недостига, произтичащ от дефицита на Индия", каза Нитин Гупта, старши вицепрезидент на Olam Agri India, един от най-големите износители на ориз в света.
"Въпреки това, съществува ограничение в техния излишен капацитет за износ. Това ограничение може да постави началото на скока на цените от други източници, напомняйки забележимото рали на цените, на което станахме свидетели през 2007/2008 г."
През 2008 г. цените на ориза достигнаха рекордно високо ниво над 1000 долара за тон, след като Индия, Виетнам, Бангладеш, Египет, Бразилия и други малки производители ограничиха износа.
Ограничен излишък
Този път износителите на ориз няма да могат да увеличат износа с повече от 3 милиона метрични тона годишно, тъй като се опитват да задоволят местното търсене на фона на ограничен излишък, казаха пред Reuters трима дилъри с глобални търговски къщи.
Тайланд, Виетнам и Пакистан, съответно вторият, третият и четвъртият по големина износители в света, заявиха, че искат да увеличат продажбите, тъй като търсенето на техните култури се повиши след забраната на Индия.
И Тайланд, и Виетнам подчертаха, че ще гарантират, че техните местни потребители няма да бъдат засегнати от нарастващия износ.
Недопустимо е страна износителка на ориз да се сблъска с ограничени доставки и високи цени на вътрешния пазар", каза миналата седмица министърът на промишлеността и търговията на Виетнам Нгуен Хонг Диен.
Пакистан, който се възстановява от миналогодишните опустошителни наводнения, може да изнесе 4.5 до 5 милиона тона от 3.6 милиона тона за текущата година, според служител на Асоциацията на износителите на ориз в Пакистан (REAP).
Но е малко вероятно страната да позволи неограничен износ на фона на двуцифрена инфлация, каза служителят.
Водещите вносители на ориз без басмати включват Филипините, Китай, Сенегал, Нигерия, Южна Африка, Малайзия, Кот дИвоар и Бангладеш.
Верижна реакция
Световните цени са се повишили с около 20% след забраната на Индия. Допълнителен ръст от 15% може да предизвика ограничения на износа от Тайланд и Виетнам, според международни брокери.
Въпросът не е дали ще ограничат износа, а по-скоро колко ще го ограничат и кога ще предприемат такива мерки", каза търговец от Ню Делхи.
Тази седмица цените на ориза в Тайланд и Виетнам скочиха до 15-годишни върхове, тъй като купувачите се втурнаха да покриват доставките, за да компенсират спада в експорта на Индия.
Притеснения от Ел Ниньо
Оризът е основна храна за повече от 3 милиарда души и близо 90% от реколтата, която изисква много вода, се произвежда в Азия, където появата на горещия феномен Ел Ниньо застрашава посевите в ключови страни производителки.
След по-слабите от нормалното валежи през юни и юли, Тайланд посъветва фермерите да ограничат площите с втората реколта ориз.
В Индия неравномерното разпределение на мусонните валежи доведе до наводнения в някои северни щати, където се отглежда ориз, а в същото време в някои източни щати липсваха валежи, което ограничи засаждането.
Необходими са добри мусонни валежи за нормално производство, което ще позволи на Ню Делхи да отмени забраната за износ, каза Б. В. Кришна Рао, президент на Асоциацията на износителите на ориз в Индия.
Рао добавя, че само индийските доставки могат да възстановят равновесието на световния пазар на ориз.
Ще трябва да видим колко дълго ще останат в сила ограниченията на Индия. Колкото по-дълго действа забраната, толкова по-трудно ще бъде за другите износители да компенсират недостига", каза Питър Клъб, анализатор в Международния съвет по зърното (IGC) в Лондон.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини