Дистанционната форма на работа вероятно ще изтрие 800 милиарда долара от пазарната стойност на офис сградите в големите световните градове до 2030 г. Това показва проучване на консултантската фирма McKinsey, проведено в девет града, обявени за "суперзвезди" (бел. ред. непропорционален дял от световния градски брутен вътрешен продукт) в сектора.
Резултатите показват, четърсенето на офис пространства ще намалее с 13% през 2030 г. в сравнение с нивата от 2019 г. Градовете, които обхваща проучването, са Пекин, Хюстън, Лондон, Ню Йорк, Париж, Мюнхен, Сан Франциско, Шанхай и Токио.
От направеното изследване става ясно, че служителите продължават да прекарват много по-малко време в офиса спрямо времето преди пандемията. Дистанционната работа изглежда е допринесла за миграцията далеч от големите градове, отчасти повлияна от пълните модели на работа от вкъщи и по-евтините жилища в крайградските райони.
Вследствие на пандемията от COVID-19 наемателите значително свиха разходите си за офиси и някои от големите корпорации преминаха трайно към изцяло дистанционен или хибриден модел.
Спадът в търсенето накара наемателите да предоговорят договорите си за наем", се казва в доклада, цитира от Reuters.
Освен нарастващите нива на свободни работни места, фирмите за търговски имоти в световен мащаб се борят с резките спадове в оценката на техните имоти, тъй като скокът на разходите по заеми на фона на високи лихвени проценти принуждава инвеститорите да търсят по-доходоносни пътища.
По подобен начин въздействието може да бъде по-силно, ако проблемните финансови институции решат по-бързо да намалят стойността на собствеността, която финансират или притежават, се казва още в проучването.
Докладът на McKinsey идва в момент, когато световните икономики се справят с редица макроикономически предизвикателства като повишена инфлация, високи лихвени нива и нарастващи страхове от рецесия.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини