Бизнес за баба и дядо. Колкото и абстрактно да звучи, има няколко макроикономически обстоятелства, които създават растеж и огромно търсене в индустрията на грижата за възрастни хора и болногледачи. Търсенето за такъв тип грижа тепърва ще расте.
На глобално ниво се очаква този пазар на стойност 117 млн. щатски долара през 2019 г. да достигне 311 млн. щатски долара до края на 2027 г., по данни на Persistence market research.
Основната причина за този динамичен процес е, че редица изследвания както европейски, така и американски, доказват, че такъв тип грижа спестяват ресурси и разходи и на ниво семеен, и на ниво държавен бюджет за здравеопазване.
Две от основните причини, поради които има потенциал за успешното развитие на този бизнес в България, болногледачеството, са застаряващото население и тежкото състояние на здравната система.
Именно поради причината, че не е успял да намери подходящо място за своите възрастни близки, на което те да получат адекватна грижа на достатъчно високо ниво, Александър Колев се замисля дали не е време да се промени изцяло моделът на работа на този тип услуги в страната.
И така, през октомври 2022 г., заедно с Мартин Христов, решават да създадат първата българска платформа за болногледачи "УТРО". В нея е събран екип от професионалисти в сферата, които да предоставят на крайните клиенти "достойни услуги", казва Александър.
Отне ни време докато получим всички разрешителни и лиценз за работа. Нашият регулатор е Агенцията за качеството на социалните услуги към Министерството на труда и социалната политика. Октомври 2022 г. започнахме да работим по бизнес плана, но сме лицензирани от март 2023 и официално започнахме дейност април 2023 г.", разказва пред Economic.bg Колев.
Услугата
Той споделя, че наблюденията му за тази индустрия, болногледачеството, в България е изключително некачествена. Основната причина за това е, че тя съществува основно в сивата икономика. И чрез неговата платформа той иска не само да извади участниците в процеса на светло, но и да задържи в страната десетките болногледачи и медицински работници, които отиват в чужбина.
"България е добре позната на Запад като износител на кадри медицински работници, които да обслужват болници, хосписи, частни домове. Нашата идея е ние да задържим тези таланти. Тази подготвена работна сила и да предоставяме добри, качествени условия за работа. И по този начин да помагат на нашата здравна система и да помагаме на българските семейства да се справят с тези грижи", споделя Александър.
Той по професия е адвокат, но сблъсквайки се със суровата действителност около грижата за възрастни хора в България, решава, че е време нещо да се промени.
Основната ни мисия е в България да започне да се предлага истински качествена и прозрачна услуга. Но за да се случи това, трябва да създадем и една общност от образовани болногледачи, които да получават достойно възнаграждение", казва Александър.
Обхват
Платформата за момента е активна само на територията на София, но до края на годината екипът на Александър си е поставил за цел да започне да предоставя услугата и в няколко други големи областни града в България.
Със сигурност за нас представлява интерес в краткосрочно бъдеще експанзия и навлизане на други пазари на Балканите", уточнява Александър.
За момента екипът на Александър е изградил сайта и информационната платформа, по която работи, изцяло със собствени средства. Но участват в няколко стартъп инкубатора: Beyond pre-accelerator, и са част от Junior Achievement Bulgaria.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини