Българската компания "Тера Сол Енерджи" иска да изгради най-големия соларен парк в Югоизточна България. Обектът е планиран край село Дебелт, община Средец, като централата ще е с мощност 80 MW, разположена на 1100 декара. Фирмата е представител за България на някои от най-големите инвестиционни фондове в света, които изграждат ВЕИ централи в САЩ, Европа, Азия и Австралия.
Дружеството вече е подало документи за проекта към община Средец и очаква одобрение. За Economic.bg от фирмата коментираха, че инвестицията надхвърля 110 млн. евро, като очакванията са от старта на проекта до въвеждане в експлоатация да отнеме 3 години.
Зелен индустриален хъб
Компанията очаква инвестицията да даде силен икономически тласък на региона.
Ако проектът бъде реализиран, Средец ще получи прекрасна възможност за развитие, която да превърне общината в новия зелен енергиен хъб на Югоизточна България. Практиката в Европа показва, че фотоволтаичните паркове от подобен мащаб привличат допълнителни инвестиции от големи индустрии, които търсят достъп до зелен ток за техните предприятия."
От дружеството допълват, че по време на строителството ще бъдат ангажирани между 80 и 100 души, а за експлоатацията на соларната централа нужният персонал е 20 30 души.
"Тера Сол Енерджи" очаква развитието на зелената енергия да бъде бурно в следващите години.
Очакваме и мащабни инвестиции в батерийни стопанства и водородни паркове."
Дружеството прогнозира и промяна в икономическите стратегии на индустрията, спрямо пиковите часове, когато цената е ниска. "С други думи, за да се възползват от евтин ток, производствата трябва да оптимизират своята дейност."
Като спънка при реализацията на подобни проекти компанията посочва активните кампании за дезинформация относно ползите от ВЕИ, благодарение на все още силното лоби на въглеродните производители на енергия ТЕЦ-ове, дърводобивна индустрия и др.
Много такива проекти са стопирани и благодарение на "феодалното" управление на общините."
Подкрепа за района
Инвеститорите обещават всяка година 3% от годишния оборот на фотоволтаичната централа да се вливат в общинския бюджет.
Във финансово измерение сумите могат да достигнат до 1.2 млн. лв. годишно. Постъпленията от слънчевата енергия ще се насочат към инфраструктурни, социални и културни инициативи в полза на местното население".
Компанията ще предостави и платформа, в която местните хора сами да избират за какви цели да се изразходват финансовите постъпления.
Очаква се фотоволтаичният парк да подкрепи и животновъдите в региона. Съвременните соларни централи са напълно синхронизирани с условията, необходими за фермерите, казват от фирмата. Все повече соларни инвеститори в света канят местните фермери да пускат животните си на паша, за да спестят разходи от косене. Освен това, тревните площи в рамките на соларните инсталации представляват тучна и свежа паша, осигурявайки сянка в горещите летни дни, когато тревната настилка прегаря от слънцето.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини