Българска учителка говори притеснено как новият изкуствен интелект ChatGPT ще обезсмисли писането на домашни в училище. Американски продуктов дизайнер предизвика скандал, след като публикува детска книга, написана само за един уикенд от същия умен софтуер. А от онлайн магазина за книги Kindle Store на Amazon съобщават, че вече над 200 издания, листнати там, са с автор или съавтор ... познахте отново ChatGPT. Техният брой обаче в действителност може да се окаже дори още по-голям.
Една умна софтуерна програма превзема света с бързи темпове и вече се използва от десетки милиони потребители, а собствените й създатели, макар и малко късно, я обявиха за прекалено опасна за пускане сред широката публика.
Chat … какво?
В случай, че все още не сте чули за него, ChatGPT е програма с изкуствен интелект от типа ATG (Automated Text Generator автоматизиран текстов генератор). Тя е способна да пише смислен текст, почти неразличим от този, създаден от човек, на различни езици по кратко задание, да отговаря на различни въпроси и дори да създава софтуерен код. Сред заданията, с които по всеобщо мнение умният чатбот се справя относително добре, са есета, статии, презентации, дори поезия в стила на бележити писатели. Текстовете, генерирани с него, обикновено не са в твърде завършен вид, но много от тях имат нужда само от финална редакция от човек. И най-важното този изкуствен интелект е
безплатен и достъпен за всички
Това на практика означава, че всеки от нас може да се регистрира в сайта и след броени минути вече да се възползва от възможностите на една от най-комплексните програми за генериране на текст, създавани някога. На български тя все още не показва най-добрата си форма, но се развива практически на ежедневна база и всяко ново задание, която някой й дава за писане, ускорява нейното обучение. Това гарантира експоненциалното развитие на технологията.
Още през януари ChatGPT е надминал 100 милиона активни месечни потребители. Това е впечатляващ показател, като имаме предвид, че изкуственият интелект се разпространява за свободно ползване едва от 30 ноември м. г. Още през първия месец броят на месечните потребители е надминал 57 милиона. Всичко това означава, че този инструмент за текстова обработка се разраства много по-бързо от Facebook, TikTok или Viber и го прави
най-бързо развиващата се онлайн услуга
За сравнение, платформата TikTok е достигнала 100 милиона месечни потребители за девет месеца, а Instagram за цели две години и половина.
ChatGPT стана популярна месеци след като друг умен софтуер DALL-E постигна сходен фурор, но в друга креативна сфера създаването на изображения, отново по кратко текстово задание. Той също е безплатен и свободен за използване в интернет. И двете са разработени от екипа на OpenAI организация за развитие на изкуствения интелект, основана през 2015 г. от известни имена в Силициевата долина. Както вече сме писали в сп. "Икономика”, сред тях водеща роля има създателят на акселератора Y Combinator Сам Алтман, но също и инвестирорът Питър Тийл, и, разбира, се Илон Мъск. Още в началото те обявиха, че за да предотвратим апокалиптични сценарии, при които изкуственият интелект се превръща в конкурент на човечеството, трябва да разработваме такъв, който ще бъде продължение на индивидуалните човешки възможности. И ще следва определени морално-етични норми. Изглежда, че момента наблюдаваме първите продукти на тази философия за
"изкуствен интелект за масите",
базиран на отворени стандарти и достъпен за широка общност от създатели и потребители. През 2018 г. Мъск напусна проекта заради потенциален конфликт на интереси с друга негова компания - Tesla. Предшественикът на ChatGPT, наречен GPT-3, беше представен през 2020 г. като програма, способна да обобщава правни документи, да предлага отговори на запитвания за обслужване на клиенти, да предлага компютърен код и освен това ... да играе текстови ролеви игри. През същата година OpenAI пусна и публичен API (интерфейс за разработка на приложения) за текстовия генератор, а година по-късно на бял свят се появи и първата версия на генератора на изображения DALL-E. Останалото, както се казва, е история.
Конкурентите
ChatGPT далеч не е единственият подобен изкуствен интелект, способен да създава текст, неразличим от написания от човек. Сред останалите такива програми са Midjourney друг безплатен инструмент, който може да рисува, да пише текст и софтуерен код, Copy.ai програма, специализирана в писането, която обаче е платена, както и Bard, представен съвсем наскоро от Google.
Утопията си има цена
Все още е прекалено рано да прогнозираме всички аспекти на влиянието, което ChatGPT ще има върху широката общественост. Сигурното е, че промените се осъществяват с много по-висока скорост в сравнение дори с тази, позната от навлизането на други интернет услуги. На Facebook й трябваха над 10 години, за да се превърне от нишова университетска платформа в САЩ до нещо, използвано масово от българските пенсионери или ученици. Докато два месеца след пускането си за широка употреба, ChatGPT вече е навсякъде.
Подобен инструмент със сигурност създава много възможности, но и потенциални проблеми от загубата на работни места в широк спектър от браншове, изискващи създаване на текстово съдържание и дори на програмиране, до изчезването на редица полезни навици. Ако днешните деца свикнат да "пишат" домашните си с помощта на такива програми, сме застрашени утре да се събудим в един свят, в който хората са забравили как да изразяват себе си и са свикнали да разчитат изцяло на машините за това. Съответно и прогнозите, че изкуственият интелект може да се окаже последното ни изобретение, биха могли неусетно да се сбъднат.
И големите са притеснени
До сега бяхме свикнали нововъзникващите технологии, променящи обществото ни, да са налагани от т.нар. Big Tech гиганти като Google, Facebook или Amazon. Днес обаче не само ние, а и те се оказаха неподготвени за поредната дигитална революция, чийто двигател е съвсем нова организация. Мнозина прогнозират, че ChatGPT много скоро ще промени не само начина, по който създаваме текст, а и по който търсим информация в интернет територия, която през последните десетилетия беше запазена за Google. Самата тя вече представи конкурент на ChatGPT, а според слуховете при представянето на този генератор на текст, нейният главен изпълнителен директор Сундар Пичай е обявил "код червено" в екипа си.
Дълги години новите технологии са размествали пластовете сред най-големите компании в света и не един или два хегемона са изчезвали в забвение за броени години. Yahoo, AOL, Nokia и Research In Motion са само част от примерите. През последните години обаче в технологичния свят се наложи мнението, че днешните Big Tech бегемоти са станали прекалено големи и вероятно няма нова вълна, която да ги извади от играта. Появата на ChatGPT и останалите AI текстови програми обаче може и да опровергаят това.
Текстът е част от бр. 113 на сп. "Икономика". Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско споразумение между двете медии.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини