В четвъртък вечерта Георги Илиев, кмет на столичния район "Слатина", беше отстранен след шест години на този пост.
Това е поредният такъв случай с кмет от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) след местните избори в края на 2023 г. Тогава кандидати на ПП-ДБ победиха ГЕРБ в четири градове и 19 от 24 района в столицата, където е в коалиция със "Спаси София".
Вече бяха отстранени районните кметове на "Оборище" и "Искър" - Георги Кузмов и Ясен Русев. Продължават опитите да бъдат свалени и кметовете на София, Варна и столичния район "Илинден".
Решението за отстраняване на Георги Илиев беше взето след жалба на т.нар. Радио и телевизия "Истина и Свобода", която стои и зад други сигнали срещу кметове на коалицията.
Сега в "Слатина" ще се проведат нови избори. Това стана ясно, след като в петък Илиев съобщи, че е избрал да не обжалва решението.
Свободна Европа събра всичко известно по случая до момента.
В какво е обвиняван Илиев
От решението на Общинската избирателна комисия (ОИК) Столична става ясно, че на 20 юни 2024 г. е бил подаден сигнал от Радио и телевизия "Истина и свобода". Той е бил подписан от Александър Долев, посочен като редактор.
Сигналът е бил за предполагаема несъвместимост на кмета съгласно чл. 41 от Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА).
Според чл. 41 ал. 1 и ал. 3 от закона кметът не може да извършва търговска дейност по смисъла на Търговския закон и е длъжен да прекрати участието си в такава, в срок от 30 дни от полагането на клетва, както и да уведоми писмено и ОИК в началото на първия си мандат.
В решението на ОИК става ясно, че към началото на юни 2024 г. в Търговския регистър излиза информация за дялово участие на Илиев във фирмата „Севън Старс Ес Пи Ю“ ООД.
Общината прави проверка и установява нарушение по ЗМСМА, вследствие на което на 19 февруари 2025 г. прекратява правомощията на Илиев.
От "Истина и Свобода" приветстваха решението.
"Илиев кара вече два мандата в нарушение на закона за местното самоуправление", написа платформата. "Нагло и арогантно не беше напуснал фирмата си и практически упражняваше търговска дейност докато е кмет", написаха от там.
Какво отговори ПП-ДБ
В петък Илиев определи отстраняването си от поста като "подмяна на вота на гражданите."
В свое възражение до ОИК той се позовава на решение на Върховния касационен съд от 2013 г., според което „членственото участие в дружеството не означава пряко осъществяване на търговска дейност от това лице“.
Илиев казва, че е напуснал всички управителни и контролни органи на фирмата си още през 2019 година, когато е избран за първия си мандат като районен кмет. Той припомня, че през 2021 г. ОИК не е установила нарушение при идентичен сигнал.
Илиев добавя, че в края на миналата година "с оглед на нова съдебна практика" е прехвърлил дяловете си във фирмата.
Към момента във ВКС и Върховния административен съд тече ново дело за тълкувателно решение за това дали дали всякакво участие в дружество с ограничена отговорност (ООД) е търговска дейност, или само участието в негови управителни органи.
Според Илиев то може да се проточи с години, затова е предпочел да не чака произнасянето на съда, а да се яви на нови частични избори.
След решението на ОИК Борис Бонев от "Спаси София" и Лена Бориславова от "Продължаваме промяната" публикуваха свои позиции в подкрепа на Илиев.
"Това е петият отстранен или превзет кмет на коалицията ПП-ДБ-Спаси София", пише Бонев. "Бухалките играят без задръжки и ползват всякакви инструменти, за да бъдем отстранени".
Бориславова пък цитира друг случай с кмета на село Герман Божидар Трайков, който е от ГЕРБ и е собственик на две фирми, но ОИК реши да не го отстранява.
Кой стои зад сигнала
Радио и телевизия "Истина и свобода" не е нито радио, нито телевизия, а уебсайт. В своята Фейсбук страница платформата се определя като "компания за медии/новини" и " българска, патриотична и родолюбива станция". Публикациите на сайта често съдържат конспиративни теории.
Освен Илиев, тя е оспорвала и правото на кметовете на София и Варна Васил Терзиев и Благомир Коцев да заемат постовете си.
Човекът, който стои зад сигналите - Александър Долев, е бивш общински съветник и зам.-кмет на Пловдив по времето на Славчо Атанасов от ВМРО.
"Булевард България" припомня, че Долев е минал и през други партии като "Конституционен съюз" и "Целокупна България", а през 2015 г. Комисията по досиетата открива, че е бил агент към Второ главно и 6-то управление на Държавна сигурност.
През 2020 г. Долев е задържан, след като отказва да носи маска в обществения транспорт.
Освен срещу Илиев, той е подавал и сигнали до ОИК в София и Варна срещу кметовете Васил Терзиев и Благомир Коцев от ПП-ДБ.
Какво следва за "Слатина"
Предстои президентът Румен Радев да определи с указ дата за частични кметски избори в "Слатина".
Дотогава длъжността ще заема заместник на вече бившия кмет.
прочети още
Източник:
svobodnaevropa.bg
назад към списъка с новини