Управляващото мнозинство е подготвило проект на декларация на Народното събрание, с която да се отхвърли вариант, в който България изпраща „войници на фронта в Украйна“. Това каза зам.-председателят на парламентарната група на „Има такъв народ“ (ИТН) Станислав Балабанов.
Изказването му дойде само минути, след като по време на изслушване в парламента минисртите на отбраната и външните работи Атанас Запрянов и Георг Георгиев казаха от парламента трибуна, че „Никой, никога не е искал от България да участва под някаква форма в мироопазваща мисия в Украйна“.
Темата с изпращането на мироопазващи сили на украинска територия беше повдигната преди дни по време на срещата на част от лидерите на ЕС, свикана от френския президент Еманюел Макрон в Париж. Засега сред тях няма нито съгласие, нито ясна информация за това дали, кога, как и какви сили могат да бъдат изпратени.
В България темата стана актуална, след като президентът Румен Радев, както и лидерите на ГЕРБ и „ДПС – Ново начало“ Бойко Борисов и Делян Пеевски, излязоха с позиции срещу изпращането на войници в Украйна. Часове по-рано Министерството на външните работи (МВнР), цитирано от бТВ, съобщи, че е получило писмо от НАТО и американското посолство в България с въпрос за евентуалнaта готовност на София да изпрати войски.
Малко по-рано Ройтерс съобщи, че Вашингтон е изпратил запитвания до всички европейски лидери за за това какви гаранции за сигурността на Украйна планират, ако бъде постигнато споразумени за край на войната.
В четвъртък Балабанов, който говори заедно с представители на всички партии от управляващото мнозинство на ГЕРБ, ИТН, БСП и ДПС-Доган, каза, че целта на подобна декларация е „да стане ясно, че в такава военна ситуация в момента в Украйна, България по никакъв начин няма да допусне изпращането на български войници на фронта“.
Той добави, че декларацията ще бъде гласувана от парламента в петък.
Балабанов добави, че сред мотивите на вносителите е „безпокойството в българското общество“.
На въпрос дали декларацията означава, че български войници няма да бъдат изпращани в Украйна дори след евентуално подписване на мирен договор и прекратяване на бойните действия, Христо Гаджев от ГЕРБ каза, че е „рано“ да се говори за мироопазващи мисии, тъй като още не е подписан мир. Той добави, че „мисли“, че България не би се включила с войници, които да пазят украинската граница, дори и след постигането на мир.
Фалшивата новина, че България ще изпраща войници в Украйна, беше повдигната и дори беше част от кампанията на партия „Възраждане“ и други проруски партии още през 2023 г.
Президентът Румен Радев също е изказвал опасения за изпращането на български войници в Украйна.
От началото на войната в Украйна през 2022 г. нито едно българско правителство не е предлагало изпращане на войници на украинска територия. Нито една от страните, които подкрепят Украйна в конфликта като членките на ЕС, САЩ и Великобритания и др., не са изпращали войници на фронта. Те, както и България, подкрепят Киев с военна и хуманитарна помощ.
В същото време страната агресор – Русия, която започна непредизвикана инвазия, използва на фронта войници от различни държави като Северна Корея.
Повдигането на несъществуващи теми, най-често свързани с външната политика и сигурността на България, се наложи като подход в последните няколко години. Различни български политици използваха теми като миграционния натиск, приемането на Истанбулската конвеция, преговорите на Северна Македония за присъединяване към ЕС и др., за своите политически кампании, разсейване от теми за корупция и съдебната система, за сваляне на правителство или за трайно разпространение на дезинформация в българското общество.
В последното близо десетилетие разузнаванията и военни експерти от Запада многократно предупреждават за силното влияние и опасност на дезинформационни кампании, голяма част от които се свързват с руско влияние.
прочети още
Източник:
svobodnaevropa.bg
назад към списъка с новини