Министерството на енергетиката на Русия е намалило производството на петрол с около 700 000 барела на ден миналия месец, според човек, запознат с числата, цитиран от Bloomberg. Това обаче е в противоречие с данните за износа на страната през март по море и доставките за местните рафинерии, добавяйки допълнителна несигурност колко петрол Русия действително изпомпва.
Кремъл обеща да ограничи производството на суров петрол с 500 000 барела на ден между март и декември като отмъщение за западните търговски ограничения и тавана на цените, наложен от Групата на седемте индустриализирани държави (G-7). Намалението е с 40% по-голямо по данни на Министерството на енергетиката.
Осем членки на Организацията на страните износителки на петрол, включително лидерът Саудитска Арабия, се съгласиха да се присъединят към доброволните съкращения от май, като общите намаления достигнаха над 1.6 милиона барела на ден в опит да се стабилизира глобалният пазар.
Изненадващото решение доведе до рали на петрола и върна цените на суровия петрол до 100 долара за барел.
Според вицепремиера Александър Новак Русия ще намали добива на суров петрол, като използва производството от февруари за база. Изчисленията на Bloomberg, базирани на данни от индустрията, определят производството през този месец на 10.1 милиона барела на ден.
Данните на Министерството на енергетиката сочат, че производителите са изпомпвали средно 1.285 милиона тона суров петрол на ден, каза човекът, пожелал анонимност. Това е еквивалентно на малко над 9.4 милиона барела, което означава, че съкращенията на суров петрол възлизат на близо 700 000 барела на ден миналия месец.
Общото производство на суров петрол и кондензат в страната през март е средно 1.413 милиона тона, каза източникът на Bloomberg. Това се равнява на 10.36 милиона барела на ден, в сравнение с 11.1 милиона барела през февруари, според изчисления на Bloomberg.
Получените общи съкращения са средно 740 000 барела на ден, сочат данните.
Русия класифицира петролните си статистики миналата година поради техния "чувствителен" характер, което затруднява оценката на изпълнението на съкращенията на доставките извън уверенията на енергийните служители.
В резултат на това руските наблюдатели започнаха да следят износа на петрол по море и местните темпове на преработка на петрол като показатели за оценка на производството на суров петрол. И двата показателя обаче не показаха видими спадове миналия месец.
Средните четириседмични зареждания на суров петрол в страната до 31 март са били най-високи от юни, докато руските рафинерии са запазили производителността си приблизително еднаква, според данни на Bloomberg, базирани на данни от индустрията на страната и проследяване на кораби.
Министерството на енергетиката на Русия не коментира данните за производството през март и какво е довело до съкращенията.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини