Децата със специални образователни потребности (СОП) много често са отхвърляни от обществото. Но те могат да се интегрират и да подобрят състоянието си, а малко хора знаят, че едно от най-ефикасните средства за това е конната терапия. Местата, които предлагат подобна терапия в България, обаче са малко. Едно от тях е Конна база "Ахил”, която се намира близо до София и е основана през 2014 г.
Зад идеята стои Ваня Тодорова, която е завършила английска филология и дълго време работи като преводач. Преди 9 години тя прави драстичен завой в кариерата си и съдбата я насочва към нещо, в което тя няма задълбочени познания конете.
Конете балансират емоциите, осигуряват чувство на спокойствие и заземеност. Реших, че чрез конете мога да помагам на други хора да излязат от проблемите си, да се почувстват по-свободни и да си починат от ежедневния стрес”, заяви пред Economic.bg Ваня Тодорова, основател на конната база.
Така в съзнанието ѝ се заражда идеята да създаде конна база, която да предлага както туристически услуги, така и работа с хора, които искат да се научат да яздят. Четири години по-късно Тодорова се запознава и с конната терапия като метод, който служи за рехабилитация на деца със специални потребности и увреждания.
"Тогава насочих всичките си усилия към повишаване на квалификацията си. Завърших специална педагогика и ерготерапия, изкарах международни квалификационни курсове за прилагане на конна терапия за хора с увреждания и започнах да работя с деца със специални потребности”, каза още тя.
През целия път на преквалификацията си Тодорова е имала до нея хора, които са ѝ помагали и са я въвели в естеството на работата. По думите ѝ преходът към новото начинание не е бил труден точно обратното, тя бързо успява да усвои доста умения, които допреди това не е притежавала.
Лечебната сила на конете
Има редица проучвания, които показват какъв е ефектът на конете върху хората. Ваня Тодорова обясни, че сърцето на коня е много по-голямо от човешкото и пулсът му е по-бавен от човешкия. Така биополето, което се създава около конете, е много силно и се разпростира на много метри около самото животно.
Когато човек е наблизо, дори да има само един кон, той попада в това биополе. Когато пък човек е върху коня, неговият сърдечен ритъм се синхронизира с този на коня, т.е. ритъмът се забавя и така човек се успокоява и дишането му става много по-равномерно”, подчерта Ваня Тодорова.
"Така идва психологическият ефект на отпускане и подобряване на настроението. Още повече, че при самата езда движението на човек върху коня, провокира освобождаването на хормана окситоцин”, допълни тя.
От любов към конете и децата
Ваня Тодорова определя работата си с деца със специални потребности като кауза тя иска да помогне максимално за подобряването на тяхното физическо или психическо състояние, както и на техните семейства. Началото за Тодорова е по-плахо тя започва да прилага конни терапии, като работи само с 6 деца. Методът обаче бързо се разпространява и впоследтвие конната база е посетена от деца с най-различни състояния с двигателни нарушения, със сензорни и поведенчески проблеми и с генетични синдроми. В момента Ваня Тодорова работи с над 50 деца.
Аз самата не съм родител на дете със специални потребности и досега през живота си не съм имала някакъв по-близък допир с тях. Но това, което наистина ме провокира, е влиянието на конете върху хората и в частност върху децата с увреждания”, каза Тодорова.
Така тя започва да гледа различни видеа, да посещава множество курсове и да преминава през разнообразни специализации. Всичко, през което преминава по време на обучението си, ѝ показва, че тя има в ръцете си един невероятен ресурс, който може да използва така, че да помага на хората.
"Този преход за мен беше по-труден, защото трябваше много бързо да вляза в една нова роля, да опозная различните състояния, да мога да допринасям и да бъда максимално полезна, защото работата с тези деца не е универсална, а за всяко дете е абсолютно индивидуална. Затова терапията трябва да бъде извършвана по такъв начин, че да има ефект, а не просто да е разходка върху гърба на коня”, категорична бе Тодорова.
По думите ѝ в България има много конни бази, където децата могат да яздят и да се забавляват, но тези, които са с терапевтични центрове и в които работят специалисти, са не повече от 3 4 в страната. Конната терапия е изключително широкоспектърна и при нея почти липсват противопоказания, затова може да се прилага за различни заболявания.
В момента в Конна база "Ахил” работят двама специалисти, които извършват терапиите. Единият човек е водач той води коня, следи за неговото поведение, за да бъде максимално безопасно, насочва коня по определена траекторията по препоръка и инструкции на самия терапевт. Вторият човек пък се занимава с детето, което е до или върху коня. Този човек помага за стоежа на детето, ако е нестабилно, придържа или коригира позицията му. Така конната терапия се извършва от двама специалисти, а понякога и от трима.
На база на епикризите и състоянието на детето, специалистът, който работи с него, може да прецени точно каква терапия да приложи. Истината е, че самите коне със своето присъствие и с желанието си да комуникират успокояват детето и провокират вниманието му към нещо позитивно”, каза още Тодорова.
Тя разказа, че родителите също са много положителни, подкрепящи и доволни от напредъка на децата си, защото той се случва пред очите им. В конната база много често децата дори успяват да завържат приятелства.
Да подкрепяш каузи...
Сама по себе си конната терапия е доста скъпа и тъй като в България тя не е много популярна, за нея няма осигурено финансиране и държавна подкрепа. Така в съзнанието на Ваня Тодорова се заражда идеята за създаването на Фондация "Можем заедно", която е основана през 2018 г. с цел, като НПО, да подкрепя каузи, свързани с повишаването на качеството на живот на децата със специални потребности и техните семейства.
По отношение на конната терапия, фондацията набира средства, за да осигурява 70% от таксата за терапевтичната сесия и да облекчава родителите, които плащат само 30% от сумата.
През 2020 г. се създава и инициативата "Да се запознаем", съвместно с проекта "Различните" деца на България".
Имаме много кампании, които са насочени към приобщаването на децата със специални потребности към обществото. Издадохме и фотокнигата "Да се запознаем с "различните" деца на България". Освен това ходим в училищата и провеждаме беседи в различните класове. Понякога там водим и дете със специални потребности, за да поговори с класовете и да разкаже за начина, по който то се справя в ежедневието”, обясни Тодорова.
По думите й така учениците в училищата разбират, че могат да бъдат приятели с един човек, който е доста по-различен от тях. Тодорова сподели, че работят и върху кампания за производство и монтиране на люлка за деца в инвалидни колички. В страната вече има 20 такива люлки.
Перипетиите
Имотът, на който е разположена Конна база "Ахил”, е под наем. В момента собствениците искат да го продават. Предложението, което те са отправили към Ваня Тодорова, е 313 хил. лв., но това е непосилно за нея. След разговори с банки за кредитиране, Ваня Тодорова разбира, че трябва да осигури самоучастие от около 70 хил. лв. (20%).
Конната база е изградена върху този терен изцяло със собствени средства всички постройки, манеж, облагородена част с пейки, маси и забавления за децата всичко сме направили сами. Сега сме доста притеснени, но се надяваме, че ще се справим”, заяви Тодорова.
Така с подкрепата на приятели и съмишленици, преди месец и половина стартира кампанията "Да спасим конна база "Ахил", която вече има широко обществено отражение. Към момента са събрани 41 хил. лв. По думите на Тодорова, загубата на такова място би ощетило доста семейства, затова тя се надява кампанията да достига до все повече хора и бизнеси, които да подадат ръка в този наистина труден за нея момент.
През изминалия уикенд Конна база "Ахил” организира благотворителен базар пред НДК, а събраните средства от него са 5000 лв.
"Много хора се спираха, разпитваха, купуваха си нещо за спомен и изразиха надежда, че нещата ще се случат”, каза Ваня Тодорова.
Това ме наведе на друга мисъл в посока случващото се, че дори от една такава негативна ситуация, всъщност може да излезе нещо много положително. Както казах, конната терапия е изключително полезен метод, но е много непознат в България. А с цялата гласност, която дадохме на събитията и подкрепата, която ни оказват хората, този метод стана популярен”, допълни тя.
Според нея това е нещо мащабно, което може да събуди интереса на много хора те да решат да се преквалифицират и да работят с коне и деца със специални потребности.
Конна база "Ахил” трябва да се запази, за да продължи да се развива като терапевтичен център, защото местата, които предлагат конна терапия в България, са страшно малко. Ако изгубим едно такова място, би било жалко”, заключи Тодорова.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини