Европейската комисия (EK) започна официална процедура срещу ТикТок заради предполагаемата ѝ намеса в президентските избори в Румъния. Целта е да разбере дали платформата е нарушила правното си задължение да оценява и намалява рисковете за честността на изборите.
Новината идва, след като първият тур на президентските избори в Румъния изненадващо беше спечелен от проруския кандидат Калин Джорджеску. Впоследствие резултатите от него бяха отменени от Конституционния съд на страната заради подозрение за чуждестранна намеса. Това стана ясно от разсекретени документи, според които кампанията на Джорджеску е резултат от дирижирана манипулация, за която е използван ТикТок.
Европейската комисия иска да съсредоточи разследването си върху два аспекта:
Как ТикТок управлява риска от манипулация при препоръчването на видеоклипове на потребителите и
Как се прилагат на практика политиките на ТикТок срещу платени политически публикации.
EK ще прецени също така дали приложението е реагирало достатъчно решително на рисковете преди румънските избори.
„Трябва да защитим нашите демокрации от всякакъв вид външна намеса. Всеки път, когато подозираме такава намеса, особено по време на избори, трябва да действаме бързо и твърдо“, каза председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Същевременно ЕК поиска от приложението да замрази запазената до 5 декември информация. Това не позволява на ТикТок да изтрие, скрие или промени данните около румънските избори. Ако информацията бъде поискана, тя ще бъде предоставена.
Това е само първата фаза на разследването. Служителите на Комисията не са посочили краен срок за тази първа стъпка, нито срок, в който да бъдат задействани следващите стъпки.
Те обаче казаха, че Европейският съюз е нащрек преди президентските избори в Хърватия, по-късно този месец, и федералните избори в Германия, насрочени за февруари.
ЕК казва, че един от ключовите моменти за откриването на процедура срещу ТикТок е разсекретяването на документи на румънското разузнаване, които показват дълбочината на кампанията.
В началото на декември разкритията показва, че страната е била обект на “агресивни хибридни руски атаки” преди изборите, а Джорджеску се е възползвал от координирана кампания в социалните мрежи, предимно ТикТок, вероятно организирана от “държавен участник”.
прочети още
Източник:
svobodnaevropa.bg
назад към списъка с новини