За втора поредна година Economic.bg e партньор на форума "Кариера и живот защо в България?". Имаш ли вече отговор на този въпрос, Андрей?
Имам и отговорът е защото България се променя и става по-добро място за кариера и живот. Преди всичко благодаря на българския бизнес, защото компаниите, за разлика от българската държава, осъзнават, че хората са най-важното нещо, че те са най-големият капитал и най-ценният ресурс на тази държава. Тъй като имат практически нужди от хора на всякакво ниво, те използват Bulgaria Wants You в най-добрия смисъл на думата като мост към българите у нас и по света. А принципно имам и втори отговор и той е, че у дома винаги е най-добре.
На първата дискусия "Демографията няма цена" през юни 2022 г. екипът на ДНК представи 9 мерки за справяне с демографската криза. Какво се случи с тях има ли развитие по някоя от мерките? Има ли нови, които смятате, че ще работят?
За съжаление ние уцелихме период, в който реално държавата e непрекъснато от избори в избори и няма реална власт (освен служебни правителства) и най-вече няма законодателна власт, към която да се насочим и която да гласува част от нещата, които ние предлагаме. По тази причина през юни ще направим второ издание и ще се опитаме да насрочим конкретни стъпки и мерки, които да бъдат реализирани. Разбира се, през годините се е случвало, наши предложения да се превърнат в реалност, като например инициативата ни да бъде дотирана частично таксата за частни детски градини за децата, които не са приети в държавните. Това е факт вече в София, така че има мерки, които са придвижени напред.
И все пак последната година си остава възможно най-лошата, в която реално да се осъществят част от новите мерки, които ние предлагахме. Но извън факта, че нямаше законодателна власт и нямаше редовно правителство, мисля, че ключът е в това, че за разлика от бизнеса, за българските политици все още демографията е приоритет само на хартия. През 2023 г. нашият форум в София ще бъде два дни. На 11 юни ще се състои "Кариера и живот защо в България?", а на 12 юни националната дискусия, на която се надяваме, че ще приемем някаква пътна карта, с конкретни стъпки как да се реализират старите и някои нови предложения, които ще добавим.
Според данните на НСИ, все повече българи смятат да напуснат страната и трайно да се установят в чужбина 11.9% по данни от 2021 г. Не живеем ли по-добре в България? Какво липсва?
Какво реално планират хората и какво заявяват са две различни неща. Ние следим реалния поток. Реалният поток показва, че през 2020 и 2021 г. трендът е обърнат и повече хора са се прибирали, отколкото са заминавали от страната, така че при всички положения изглежда България става по-добро място за живеене. През изминалите поне две десетилетия имаше твърде отрицателен баланс, но сега нещата са с положителен знак или поне горе-долу равностойни.
Също е хубаво да кажем, че на събитието на Bulgaria Wants You в Мюнхен, хората в залата, се изненадаха от нивата на заплатите в България. И когато, използвайки нашия калкулатор сравняваха заплатите си в Мюнхен със заплатите, които им предлагат българските компании съотнесени към стандарта на живот, т.е наеми, данъци, нива на такси за детски градини и училища, транспорт и т.н., се оказва, че в България стандартът вече не е толкова по-лош, отколкото на запад. Естествено в абсолютни стойности заплатите са по-ниски, но когато ги съотнесеш към стандарта на живот в България, разликата не е голяма и дори в някои сектори в България можеш да живееш по-добре.
В същото време имаме проблем с кадрите. В някои сфери на икономиката има сериозен дефицит, а още по-трагично е положението в здравеопазването няма анестезиолози, акушерки, патолози. Трябва ли да има държавна стратегия за задържането на тези специалисти? И всичко ли е само въпрос на финансови условия?
Трябва да има и държавна стратегия, естествено. Това е задължително. Ще напомня, че някои от предложенията ни бяха фокусирани точно към стимулиране на хора, които са напуснали страната и са живели извън нея повече от три години. Особено за някои конкретни сектори, където дефицитът е остър. Идеята е, ако те се завърнат да живеят и работят в България, да получат данъчни облекчения в първите години. Имаме и мерки насочени към задържане на младите. Разбира се, че трябва да има държавна политика.
Има ли разбиране от страна бизнеса, че трябва да се правят подобни кампании, форуми, да се вербализират проблемите? Как участват мениджърите в този процес? Има ли у нас "инфлуенсъри" като Бил Гейтс, Марк Зукърбърг, Илън Мъск....? И само технологичните компании ли са двигател на промени?
Има разбиране от частния бизнес изцяло. Затова и частният бизнес активно участва в нашите форуми. Самият факт, че те стават все повече и все по-големи и в България, и в Европа, показва, че има пълно разбиране. Тези мениджъри освен че представят компаниите си през щандовете ни с конкретни възможности за работа, искат да бъдат и лектори на нашите събития, което показва, че ние заедно Bulgaria Wants You и бизнеса, ще изградим точно такива "инфлуенсъри” или по-скоро ментори, които да рекламират страната и да показват, че тя се променя. Да не забравяме, че фокусът в България досега беше към негативните новини
Bulgaria Wants You заедно с частния бизнес и партньори като Economic.bg ще се опитва да фокусира общественото внимание и към добрите новини, защото има такива. Напомням, че Bulgaria Wants You само за две години и половина живот успя да привлече над 150 компании, които са нейни партньори и това означава, че бизнесът е отворен и комуникира много добре през нашата платформа възможностите, които предлага и начинът, по който страната се променя.
По време на кампанията обиколихте много градове у нас, срещнахте се и с българите в Мюнхен, на 2 април предстои събитие с българската общност в Лондон. Какъв е профилът на хората, които идват на тези събития? И каква е разликата у нас и в чужбина?
Като цяло събитията на Bulgaria Wants You и в България, и извън България са много масово посетени. Може би има известна разлика в емоцията, тъй като сред българите в чужбина тя е много по-голяма и има много повече носталгия и очакване. Ние ще продължим да разпределяме вниманието си и върху двете посоки. През 2023 г. освен в Лондон, извън българските градове в календара ни, ще бъдем и във Виена, а през 2024 г. ще имаме много повече събития в чужбина и се надявам, че тенденцията ще продължи.
Що се отнася до дата 2 април в Лондон, това е събитие, което ние очакваме с огромно нетърпение и внимание. На Острова е една от най-големите български общности и според регистрациите залата ще бъде препълнена. Това се отнася и за компаниите, които се включват като партньори, защото интересът от тях е огромен. Това ми дава право да кажа, че събитието в Лондон ще бъде изключително по своя мащаб и успешност. Разбира се дължим благодарност за това и на лекторите, които ще бъдат част от форума. Много сме щастливи, че принц Кирил Сакскобургготски ще го открие, а Димитър Бербатов и Димитър Маринов българи със световна известност приеха да бъдат част от лекторите в него. Ние вярваме, че всички ще останем много щастливи от това, което ще се случи в Лондон.
Тази кампания е много прагматична. В същото време е заредена и с много патриотизъм. Хората обаче могат да бъдат патриоти във всяка точка на света, където бъдат добре оценени и живеят спокойно, нали?
Едно от основните послания на Bulgaria Wants You е това, че ние вярваме, че в 21 век няма еднопосочен билет. Голямата цел и мечта на всеки човек е да бъде щастлив. И той има право да бъде щастлив, където му се отдава тази възможност. Все пак ние вярваме, че е една идея по-лесно да си щастлив у дома, но най-важното, в което вярваме, е че трябва да имаш избор. Всъщност Bulgaria Wants You прави това. Тя не просто прокламира някакви патриотични послания, тя дава възможност за избор и информация, защото хората, които влизат в нашата платформа или идват на нашите събития, могат да получават конкретни възможности за работа, но могат да видят и един различен поглед и фокус към това, което се случва в България.
Неизменна част от "Кариера и живот защо в България?" са кариерните щандове. Какъв е профилът на компаниите, които участват? И какво различно получават тези компании в този формат?
Различното, което получават е, че нашите кариерни форуми не представят само щандовете на компаниите, а се опитват да действат общо мотивиращо на хората, които са на събитията ни, че могат да се развиват. Нашата менторска и entertainment част, с която мотивираме гостите на събитията ни е точно толкова важна, колкото и самите щандове и се опитваме да отделяме фокус и на двете по равно. А що се отнася до компаниите, нека хората да не живеят със заблудата хората, че само ИТ компаниите предлагат възможности. Работа има във всички сфери търговия, строителство, здравеопазване, индустрия, аутсорсинг, транспорт… На нашите форуми има компании, които търсят хора, във всички сектори.
Какви са амбициите и целите на ДНК и Bulgaria Wants You като законодателни промени, промяна на нагласите, промяна на негативните статистики? И има ли нещо, което ви демотивира?
Амбициите на Bulgaria Wants You и на ДНК се преливат. Естествено ДНК се опитва преди всичко да се занимава със законодателни инициативи, с това да променя средата, а Bulgaria Wants You се опитва да се превърне в една витрина на променящата се България. Нашата най-голяма мечта е Bulgaria Wants You и ДНК да направят така, че все повече хора да вярват, че България е едно добро място за живот и кариера, да създават семействата си у нас, да им се раждат деца и да се чувстват реализирани в родината си.
Не мога да кажа, че има нещо, което ни обезверява, защото ние знаем, че това е бавен процес, но ще бъдем щастливи, когато, освен бизнесът, и държавата покаже на практика, че това е приоритет.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини