Забраната за продажба на нови бензинови и дизелови автомобили след 2035 г. предизвика спорове в страните от Европейския съюз и те започнаха да правят крачки назад с искане за отстъпки и отсрочки. Въпреки първоначалната си подкрепа за по-строгото законодателство относно вредните емисии от колите, вече няколко държави възразиха на решението, което бе взето от Европейският парламент преди близо месец.
В четвъртък стана ясно, че Чешката република кани министрите на транспорта от 11 страни от Европейския съюз да се срещнат в Страсбург в понеделник, за да обсъдят политиките за намаляване на емисиите на фона на спора относно политиката на Блока за преминаване към електрически превозни средства.
ЕС премина последната пречка: Забранява продажби на нови бензинови и дизелови коли от 2035 г.
Поканени на срещата са Германия, Италия, Франция, Испания, Полша, Унгария, Словакия, Португалия, Румъния, Словения и Финландия, каза представител на ЕС пред Reuters. Все още не е потвърдено кои министри ще присъстват.
Представители на ЕС казаха, че сега очакват на срещата да се обсъди позицията на страните относно законодателството на ЕС за прекратяване на продажбите на нови автомобили, задвижвани с изкопаеми горива, към 2035 г.
Основната политика на Блока за ускоряване на преминаването на Европа към електрически превозни средства беше отложена, след като Германия в последния момент се обяви против това.
Чешкият министър на транспорта Мартин Купка каза миналата седмица, след среща с германския си колега Фолкер Висинг в Берлин, че страната иска промени в забраната от 2035 г. за нови автомобили с емисии на CO2.
Няма да подкрепим ограничаването на двигателите с вътрешно горене след 2035 г., освен ако няма ясно и обвързващо изключение за синтетичните горива", каза Купка в Twitter.
Министерството на транспорта на Германия миналата седмица поиска уверения, че ще бъдат разрешени продажбите на нови автомобили с двигатели с вътрешно горене след 2035 г., ако те работят с неутрални по отношение на CO2 горива.
Италия също се обяви против европейските планове за забрана на продажбата на нови бензинови и дизелови автомобили след 12 години. Страната заяви, чеиска да се обедини с Франция и Германия, за да повлияе и да забави темпото на законите на Европейския съюз за намаляване на емисиите от автомобили и камиони.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини