Сключените от обществения сектор договори и рамкови споразумения с доставчици наприроден газ, топлинна и електрическа енергия ще могат да се индексират, и то в неограничен размер. Това става ясно отрешение на Министерски съвет днес за актуализиране на Методиката за индексация на договорите по обществените поръчки. Както при строителния сектор, и тук повишаването на вече договорените цени ще се прави заради инфлацията.
Методиката бе приета с постановление през септември миналата година, но включваше само сектор строителство. Публикуваното от правителствения пресцентър днес решение обаче е обяснено твърде накратко и неясно. До момента с Методиката бе регламентиран начинът за промяна на цената само на договори и рамкови споразумения за строителство.
Днешното решение засяга само публичния сектор, не и частния. Например, такава промяна в цените може да бъде правена от общини и държавни компании, които са сключили договори за енергийните доставки по Закона за обществените поръчки (ЗОП) и победителят от процедурата ще може да индексира част от договора с размера на инфлацията.
Още при публикуването на Методиката имаше възражения, че тя се ограничава само до един сектор. Именно включването на секторите "Индустрия" и "Енергетика" беше сред основните предложения по методиката.
В съобщението на Министерския съвет се казва, че периодът на възстановяване на световната икономика след COVID пандемията, както и нарушените канали за доставка във връзка с войната в Украйна, катализират нарастващото търсене на основни промишлени стоки и суровини, което обуславя сериозни инфлационни процеси. Според МС тези мотиви важат в пълна степен и за договори и рамкови споразумения за доставка на природen газ, електро- и топлоенергия, което налага приемането на регламент за изменение и на тези договори и рамкови споразумения в резултат на натрупаната инфлация.
При актуализацията на методиката вероятно ще се вземат предвид същите срокове, които и при сектор строителство. А именно, за начална дата на наличие на инфлация се приема 31 декември 2020 г.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини