През 2022 г. "Хуауей Технолоджис България" проведе две социално отговорни кампании, насочени към студентите и образованието. Това са стипендиантската програма Huawei ICT Talents Training Seeds for the Future и глобалната програма Seeds For the Future. Целта им е да подготвят младите хора за реалния бизнес, да подобрят дигиталните им умения, както и да обогатят лидерските им качества.
Чрез тези програми технологичната компания откроява най-добрите и най-мотивираните в областта на информационните и комуникационните технологии и им предоставя нови възможности за развитие.
Представяме гледната точка на двама от ректорите на висшите училища, с които "Хуауей" си партнира:
Проф. д-р Миглена Темелкова, ректор на Висшето училище по телекомуникации и пощи:
Качественото образование е в крак с новите технологии
В нашето висше училище партньорството с практиката е застъпено още във времето, когато университетът е институт, а впоследствие колеж. Днес то се развива с изключителна интензивност. Част от обучението преминава в реална производствена и бизнес среда, като нашите студенти натрупват опит директно в най-големите телекомуникационни, ИТ и технологични глобални лидери като Хуауей. Тези компании включват в образователния процес свои експерти, които са ангажирани с практическите и лабораторните занятия. Така студентите получават знания, умения и компетентност от хора, които работят като инженери и мениджъри в утвърдени корпорации. Младите хора натрупват практически опит и така стават подготвени и адекватни към изискванията на пазара на труда, което им позволява да се реализират бързо по специалността, която изучават, дори още преди да завършат. Затова и 93% от нашите студенти работят още от втори курс в утвърдени и силни компании.
Партньорство
Качественото образование, адекватно на предизвикателствата на трудовия пазар, трябва да е в крак с новите технологии. Това изисква бизнес партньор и важи в пълна сила за висшето образование, защото то е системата, която най-много добавя стойност към икономическата устойчивост на компаниите, не само с кадрите, които произвежда, но и с практико-приложните си разработки, които директно се внедряват от бизнеса. Цикълът се затваря и с директното участие на компаниите в обучението на студентите с техни експерти, със стажове и практики.
Ролята на дигитализацията
Живеем в Индустрия 4.0. Интегрирането между традиционни науки и дигитални знания води до намирането на професиите на бъдещето, до създаването на бъдещи иновации. Компании като Хуауей заедно с университетите може да привнесат технологичен потенциал в нови специалности, които интегрират знания, умения и компетенции от различни научни области. Тези компании имат своето място при изграждането на бъдещите кадри, защото във всички сфери от медицината до публичния сектор са потребни инженери с дигитална и ИТ подготовка. Технологични лидери като Хуауей имат своето място и роля в изгражданите от университетите инженерни кадри.
Проф. д-р инж. Даниела Тодорова, ректор на Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков”:
Държим студентите да имат досег с бизнеса
Транспортътиинформационнитеикомуникационнитетехнологиисавсепо-свързаниивсеповечесвързватхората.Тази връзка неизменно и неизбежно съществува на много нива във всички видове транспорт. В сухоземния, за който във ВТУ "Тодор Каблешков" се обучават специалисти, на практика е невъзможно функционирането както на железопътния, така и на автомобилния превоз без наличието на развити информационни, комуникационни и осигурителни системи, които да гарантират безпрепятственото и безопасно придвижване на хора и товари. Такива са например системите за управление на пътния трафик, системите за информация на пътниците в реално време, системите за видео наблюдение на гари и спирки, системите за проследяване местонахождението на превозните средства. Дотолкова е невъзможно да водим нормален живот без тях, че ги приемаме за даденост и дори не се замисляме как се управляват светофарите, как се изготвят разписанията на обществения транспорт, как се разминават влаковете.
Обучителният процес в нашия университет дължи високата си ефективност на информационните технологии разполагаме със система за онлайн обучение, учебните материали по всички дисциплини са достъпни в електронен формат, комуникацията между студентите и преподавателите извън учебните занятия е почти изцяло интернет опосредствана.
Придобиването на практическиумения
Няма друг начин това да става, освен чрез връзката с реалния бизнес. Така студентите на практика се научават да прилагат наученото в университета. Висшето транспортно училище има широка партньорска мрежа, която активно взаимодейства със студентите и им предоставя различни възможности стажантски и стипендиантски програми, чрез кариерния ни център директно предлагане на свободни работни позиции, участие на представители на предприятия в учебния процес с висока степен на ангажираност. Резултатът е, че сред нашите възпитаници няма безработни, а много от студентите започват работа по специалността си още преди да са завършили образованието си.
Меморандумзасътрудничество
Партньорството с ХуауейТехнолоджис България излъчва няколко важни послания. Първо, то е потвърждение за неразрушимата връзка "Образование бизнес наука". Второ, израз е на нашата грижа студентите да са в досег с едни от най-големите високотехнологични компании в света. И трето, установяването на партньорски отношения допринася за издигането авторитета и публичния образ и на двете страни. За нас е чест, че лично изпълнителният директор за България Тери Ли беше гост на две значими събития в нашия календар - тържественото отбелязване на 100-годишниината на ВТУ и дипломирането на бакалаврите от Випуск 2022. При много голям интерес се проведе представянето на стипендиантската програма на Хуауей пред нашите студенти. И вярвам, че високите стандарти на компанията и независимото жури ще отличат най-добрите сред кандидатите. Очакват ни ползотворни отношения с голям принос за ВТУ и Хуауей, но най-вече за студентите и за системата на транспорта.
Текстът е част от бр. 112 на сп. "Икономика". Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско споразумение между двете медии.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини