Най-голямата мрежа от зарядни станции в България Eldrive обръща традиционния бизнес модел в сектора и започва изграждането на собствени зарядни паркове за електрически превозни средства.
Смяна на модела
За разлика от зарядните хъбове, при който компанията е само наемател на терен в близост до ритейл парк, търговски център, бензиностанция или мол, то при зарядните паркове Eldrive вече ще е location owner или собственик на парка, обясниха от компанията за Economic.bg.
Тоест вече не зарядната инфраструктура е съпътстваща услуга към съществуваща локация, а компанията изграждаме локацията и съпътстващите услуги идват на нея, защото виждат добавената стойност в проекта.
Това е екосистема далеч отвъд малко кафене или вендинг машина. Потребителят получава множество висококачествени удобства и различни опции от първокласни стоки и услуги", коментира Стефан Спасов, изпълнителен директор на Eldrive Holding.
Eldrive планира изграждане на множество такива паркове на всички пазари на които оперира България, Румъния и Литва. От компанията не уточниха конкретни локации в страната ни, но обясниха, че парковете се изграждат на основни пътни маршрути и магистрали.
"Такъв тип локации са уникални и напълно липсващи в Балтика и Източна Европа, но и изключително редки глобално", казва още Спасов.
Първият е в Литва
Първият такъв обект вече се строи в Литва, като на него ще могат едновременно да зареждат 20 електрически превозни средства, а във втория етап зарядните точки ще бъдат увеличени до 40. Проектът включва зарядна инфраструктура за електрически автобуси и камиони. Мощността на станциите ще бъде между 200 и 400 kW DC, а завършването и пускането в експлоатация на зарядния парк се очаква до края на тази година. Освен зарядните станции, в парка ще бъде изградена и над 300 кв.м. м сграда, в която ще се помещават кафенета, места за почивка и работа. По предварителни данни общата стойност на проекта ще достигне над 2 млн. евро.
Зарядният парк в Литва се изгражда до гр. Паневежис на ключова локация, разположена на магистралата "Виа Балтика" (част от международен път Е670), която свързва Прага и Талин, преминавайки през Полша, Литва, Латвия и Естония. Обектът заема площ от 1,5 хектара (15 000 кв.м.). Като партньори за тази локация са привлечени брандовете Caffeine и Narvesen, част от водещия норвежкия конгломерат REITAN AS.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини