От началото на месец юни пространството около археологическите разкопки на ниво -1 в Централните хали се превръща в открита сцена. На нея жители и гости на столицата ще могат да наблюдават различни видове изкуство, образователни проекти и културни събития.
Сцената "Централни хали" има капацитет от около 70 места, като архитектурата на помещението е изцяло подчинена на историческата сграда и археологичните разкопки.
През уикенда 31 май 2 юни ще бъде откриването на културния живот в Централните хали. Трите дни ще бъдат изпълнени със събития, ще се представят различни занаяти, художествени и изящни изкуства, ще има и специална програма за деца. А вечерите са предвидени за музикални концерти.
В първите месеци след откриването на пространството от "Кауфланд" са подготвили културната програма на сцената, като обещават да има събития "почти всеки ден".
Ние сме подготвили програма, за да покажем посоката, целите и желанието ни да се развива тази програма", споделя Кремена Георгиева, ръководител "Връзки с обществеността и социална отговорност" в компанията.
Основната цел е залата постепенно да заживее "естествен, органичен живот и да се вплете в културната среда на града". За да се случи това, ще бъде отправена "отворена покана" към артисти и мениджъри за представянето на техните артистични форуми.
За конкурса може да се кандидатства до 15 юли, а всички критерии за кандидатстване може да се намерят на сайта на Централните хали. Планът е през есента да започне представянето на одобрените проекти.
На одобрените кандидати ще им бъдат представени безвъзмездно залата и техническото оборудване. А за трите най-добри проекта има и грант от 5000 лева.
Проектите ще бъдат оценявани от Обществения съвет на централните хали, който е в състав проф. д-р. арх. Йорданка Кандулкова архитект и преподавател в УНСС; доц. Венета Ханджийска директор на Регионалния исторически музей; Даниел Ненчев и Константин Вълков журналисти; Петър Димитров, основател на фестивала A to JazZ; и Стефан Огнянов, съосновател на Free Sofia Tour.
На ниво Сутерен освен откритата зала е представено и археологическото наследство от древна Сердика, като са изложени останките на защитната стена на Улпия Сердика и римската баня. Достъпът до историческото и културно наследство е "абсолютно свободен и неангажиран с търговски покупки".
Арх. Кандулкова изрази радостта си, че мястото, на което се заражда културният живот в София, ще заживее отново. Тя смята,че реставрацията на халите е проект на партньорство между бизнеса и културните ценности, което е "успешен модел за опазване на културното богатство.
Халите носят в себе си духа на времето, духа на живота. Надявам се, че духът на мястото ще се събуди", споделяарх. Йорданка Кандулкова.
Реставрация
През 2021 г. от "Кауфланд" обявиха плана си да открият магазин в Централните хали, а година по-късно станаха и собственик на сградата.Ремонтът и реставрацията вече са към своя край, а на 23 май предстои откриването.
От веригата гарантират, че фасадата не е претърпяла промени, а само реставриране и почистване, както и че са запазени археологическите находки. Създател на проекта за реставрация е архитект Мария Попмаркова, а цялата ремонтна дейност е съобразена с препоръките на Националния институт за недвижимо културно наследство и Министерство на културата.
Връщането на живота на Централните хали включваше откриването на най-големия магазин на марката в центъра на София под формата на открит пазар. Като на панорамната тераса ще бъдат разположени различни заведения за храни и напитки. А сутерена е зона за история и култура.
Кремена Георгиева споделя, че това е най-значимия социален проект за компанията в България и освен функцията на мястото като пазар, те са искали да върнат и социалното му значение за столичани.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини