От създаването си досега дружеството е натрупалo значителен международен опит. Кантората е призната във всички международни юридически справочници като една от най-добрите в България в множество сектори.Два от най-реномираните правни справочника -Chambers and PartnersиLegal 500,многократно класират канторатана първо място и я препоръчват като водеща в областта напроцесуалното представителство.
Дружеството e консултирало редица уважавани клиенти, като един от най-значимите е "Майкрософт Корпопейшън", който два пъти номинира"Георгиев, Тодоров и Ко."за свой най-добър правен консултант извън САЩ. Адвокатите са отлични професионалисти в секторите, в които специализират.
"Георгиев, Тодоров и Ко."е единственият български представител в международната организацияLawyers Associated Worldwide (LAW), която има членове от над сто страни. Кантората е член и на международната мрежаVogel Global Competition Network.Затова тя разполага с достъп до богата информационна мрежа, която дава възможност за контакт с водещи адвокатски кантори по цял свят при спорове с международен елемент.
Представяме "Голямата петорка" на "Георгиев, Тодоров и Ко." доказани професионалисти, избрали правото за своя мисия и призвание - проф. Иван Тодоров - основател и старши съдружник, адв. Николай Лазаров - управляващ съдружник, адв. Александър Пачаманов, адв. Арно Мамасян и адв. Миглена Пенева старши съдружници.
Николай Лазаров е управляващ съдружник на Адвокатско дружество "Георгиев, Тодоров и Ко." от юли 2022 г., като е част от екипа още от 2007 г. Той завършва Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски” през 2005 г., а през 2006 г. работи като съдебен помощник към ВАС. Специализира арбитраж и алтернативно разрешаване на спорове в Арбитражния съд при БТПП. Дългогодишен член на Дисциплинарната комисия на Българския футболен съюз и от март 2024 е член на неговия Изпълнителен комитет.
Опитът му включва съдебни спорове, изготвяне на проекти на наредби. Фокусира се в областта на енергетиката и природните ресурси. Представлявал е значими компании по придобиване на концесионни права по Закона за подземните богатства и във връзка с оценки на въздействието върху околната среда по Закона за опазване на околната среда, включително ключови клиенти от сектора на енергетиката и природните ресурси. Успешно защитава интересите на Камарата на частните съдебни изпълнители срещу Министерския съвет на Република България в значимо за гилдията административно дело. Осъществява процесуално представителство на Висшия адвокатски съвет. Николай Лазаров е препоръчан в три последователни години в сектор "Енергетика и природни ресурси" от международната правна директория Legal 500 в България.
СФЕРИ НА ДЕЙНОСТ: Енергийно право и природни ресурси, съдебно и арбитражно производство, конкурентно право, концесии, корпоративно и търговско право
Адв. Лазаров, само приемствеността към професията на баща ви проф. Кино Лазаров ли ви отведе в областта на правото? Кое ви даде тласък за развитие?
Очевидно има приемственост в избора ми да се занимавам с право. Безспорен е приносът на моя баща, който провокира интересa ми към професията още от дете. Възхищението от неговата отдаденост на правосъдието и ангажимента му към защитата на правата и свободите, както и видяното от мен професионално майсторство със сигурност са били двигател да тръгна по този път.
Как в реалността се разминават "Имам право" и "Правото е на страната на…"?
В реалността разминаването между двете фрази често се дължи на разликата между личното убеждение и това какво действително предвижда обективното право. Субективното възприятие за право у неюристите често се основава на недостатъчно познания или неразбиране. Разминаването между очаквания и реалност подчертава важността на нашата професия във функцията й на преводач на сложната правна материя на разбираем език. Много колеги не разбират това и изкуствено, с излишно и претенциозно усложняване на и без това нелесния правен език, объркват клиентите си.
Докъде се простира професионализмът на адвоката при крайния резултат от едно дело?
Професионализмът се проявява през целия процес на правната защита и не е обвързан с крайния резултат от делото. Предварителният анализ е особено съществен, тъй като дава възможност на клиента да вземе информирано решение. Отговорността на адвоката не е във воденето на самото дело, но и към правосъдието в най-общия смисъл на думата.
Кое е най-важно да се реформира в съдебната система?
Независимостта на органите на съдебната власт зависи тъкмо от това да се осигури спокойна работна среда на магистратите, вместо всеки да се упражнява и изживява реформаторски.
Изобразяват Темида с превръзка на очите. За какво са затворени очите на днешната българска Темида?
Очевидно това е свързано с принципа за безпристрастност или, както е модерно напоследък да се казва, "равна отдалеченост" от спорещите страни.
По отношение на правото и съдебните дела за какво остават затворени очите на българското общество?
Не мисля, че очите на българското общество са затворени, напротив - всеки се интересува от всичко. Това, което липсва, е гражданско общество, разграничено от институции, форми на финансиране или други зависимости.
Текстът е част от бр. 120 на сп. "Икономика". Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско споразумение между двете медии. Темите и мненията са подбрани от екипа на списанието и не съвпадат непременно с редакционната политика на Economic.bg.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини