"Укротяване" на алгоритмите, филтриране и намаляване на вредното съдържание в социалните мрежи това са някои от предложенията на британския регулатор Ofcom за защита на децата в онлайн пространството.
Ofcom изготвя кодекс за безопасност на подрастващите в интернет, който се състои от над 40 практически стъпки за постигането на по-сигурна онлайн среда. От Reuters припомнят, че през октомври Великобритания прие Закон за онлайн безопасността.
Според мерките, предложени от регулатора, социалните мрежи трябва да имат по-стриктни методи за проверка на възрастта, за да се предотврати показването на вредно съдържание, свързано със самоубийства, самонаранявания и порнография, на деца.
Главният изпълнителен директор на Ofcom Мелани Доус вярва, че преживяванията на децата онлайн са помрачени от вредното съдържание, което те не могат да избегнат или контролират.
Предложеният от нас кодекс, който е в съответствие с новия закон за онлайн безопасност, категорично възлага отговорността за безопасността на децата върху технологичните фирми", казва тя.
Компаниите за социални медии използват сложни алгоритми, за да приоритизират съдържанието и да подържат ангажираността на потребителите.
Те ще трябва да укротят агресивните алгоритми, които пробутват вредно съдържание на децата в техните персонализирани емисии, и да въведат възрастови проверки, така че децата да получат изживяване, което е подходящо за тяхната възраст", споделя Доус.
Мишел Донелан, технологичен секретар, смята, че въвеждането на проверки за възрастта, като тези в реалния свят, заедно с промяна в алгоритмите, ще доведе до фундаментална промяна в начина, по който децата във Великобритания преживяват онлайн света.
Моето послание към компаниите е да се ангажират с новите мерки и да се подготвят. Нека не чакат принудително изпълнение и солидни глоби", казва тя.
Окончателният кодекс за безопасност на деца ще бъдат публикуван в рамките на една година, заяви регулаторът. След одобрението от парламента регулаторът ще започне прилагането на мерките и налагане на глоби при нарушения.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини