Дълбоководните кейове са от решаващо значение за повишаване на ефективността, капацитета, безопасността и конкурентоспособността на пристанищата по отношение на тяхната позиция на световния пазар на корабоплаване, като също така подпомагат икономическото развитие и улесняването на търговията. В момента пристанище Констанца предлага максимално газене за големите кораби, обслужващи европейското крайбрежие на Черно море. Благодарение на амбициозния проект REBIRTH28, това е на път да се промени и в началото на 2025 г. българското пристанище Бургас ще се превърне в основен играч в морския бизнес в Черно море, предлагайки изключителната възможност за приемане на големи и дълбоко газещи кораби.
След изграждането на новото модерно дълбоководно корабно място, Пристанищен терминал "Бургас Запад" ще обслужва кораби с контейнери и генерални товари с газене до 15 метра. Проектът се изпълнява от "БМФ Порт Бургас" АД концесионер на пристанищния терминал от 2013 г. Благодарение на новия кей и прилежащата пристанищна зона се очаква Контейнерният терминал в "Бургас Запад" да увеличи очаквания годишен капацитет със 75% и значително да повиши оперативната си ефективност. Тенденцията за непрекъснато увеличаване на размера на контейнеровозите, с цел постигане на икономии от мащаба, е безспорен факт.
Очаква се търсенето на дълбоководни кейове да нарасне респективно. Чрез инвестиране в дълбоководна инфраструктура "БМФ Порт Бургас" ще подобри позициите си, за да отговори на тези бъдещи изисквания, както и да остане в челните редици в развиващата се морска индустрия. Проектът също така има за цел да възстанови функционалността на железопътните линии, разположени в пристанищния терминал, с което да увеличи дела на железопътния транспорт не само в рамките на Пристанище Бургас, но и към/от хинтерланда на пристанището.
Тази нова възможност за пристанище Бургас да обслужва толкова големи кораби значително ще подобри морската конкурентоспособност на България и със сигурност ще подпомогне икономическия растеж на региона. Дълбоководните кейове привличат международни корабни линии и помагат на пристанищата да останат конкурентоспособни в световната търговия. Чрез приемането на по-големи плавателни съдове, пристанищата могат да предложат рентабилни транспортни решения на изпращачите на товари, като привличат повече инвестиции в региона и подкрепят икономическия растеж.
Освен това, зад своята инвестиция, проект REBIRTH28 има голяма добавена стойност и се простира отвъд обикновеното развитие на инфраструктура. Той включва и ангажимент за устойчивост и управление на околната среда. Чрез внедряване на нови технологии и нискоемисионни решения за операции по обработка на товари, проектът цели значително намаляване на вредните емисии, генерирани от транспортния сектор. Проектът ще постави основата за бъдеща инсталация за брегово електроснабдяване на кораби на терминал "Бургас Запад" чрез разработване на проект за такива решения на новия кей в съответствие с препоръките на "Зелената сделка".
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини