Банките в България продължават подготовката си заприсъединяването на страната към еврозоната. Въпреки политическата нестабилност и високата инфлация, чието ниво все още е извън европейските критерии,
ние (бел. р. банките в България) не сме променили целевата дата от 1 януари 2025 г. и банките ще бъдат готови дотогава", заяви председателят на Асоциацията на банките в България и главен изпълнителен директор на Пощенска банка Петя Димитрова.
Тя допълни, че инвестициите за преминаването от лев към евро са най-големи именно за банковия сектор.
Изпълнителният директор на Уникредит Булбанк и заместник-председател на АББ Цветанка Минчева допълни с числа 300 400 млн. лв. струва подготовката за смяната на валутата досега, а с отлагането на датата за влизане цената на този процес расте.
Колкото повече се бавим, цената за нас расте. С инвестициите на БНБ разходите надхвърлят половин милиард лева по предварителни оценки", посочи Минчева.
Тя допълни, че повечето банки в България са част от големи международни групи с опит в смяната на валутата и в работата с евро, което облекчава процеса. Тя допълни, че немалка част от разходите са и по линия увеличаване на сигурността, така че "не само системата да мигрира по най-лесния начин, а и процесът да е сигурен".
Ако датата се отложи, ще трябват още инвестиции", допълни Димитрова.
Тя допълни, че очакванията са в рамките на 2024 г. инфлацията в България да бъде свалена до приемливите за еврозоната нива.
Министерство на финансите и Българската народна банка разясниха, че въпреки липсата на редовно правителство двете страни работят усилено.
Когато има политически сътресения, това поставя въпроси за траекторията на страната. Когато дойде служебен кабинет, се мисли, че може да има прекъсване. Министерство на финансите ще продължи по пътя към еврозоната и дори може да е по-ефективно", посочи подуправителят на БНБ в управление "Банково" Петър Чобанов.
Заместник-финансовият министър Методи Методиев пък допълни, че България ще върви по пътя към еврозоната с "ускорени темпове". Пред Economic.bg той разясни, че дългоочакваният конвергентен доклад на Европейската комисия и Европейската централна банка, който показва готовността на България за еврото, ще бъде публикуван по-късно от обичайното заради изборите за Европейски парламент.
Очаква се в края на юни", посочи Методиев пред Economic.bg, като докладът традиционно ще обхване едногодишния период между април и май.
По отношение на Закона за въвеждане на еврото в България той допълни, че има положително становище от Европейската комисия, като такова се чака и от Европейската централна банка.
Иначе банките в България очакват "минимален ефект" върху инфлацията от влизането на България в еврозоната и изчисляват средно повишение на цените от около 0.3 0.5 пункта.
Банките обърнаха специално внимание и на "изключително високото ниво на кеш извън банковата система", което трябва да бъде обменено и "е важно парите да бъдат в банката така най-лесно ще стане превалутирането". По тази причина например Пощенска банка временно премахна таксата за внасяне на при в брой по сметки на граждани.
Димитрова допълни, че влизането на България в еврозоната ще отключи около 16 млрд. лв. за банките в България, които в момента стоят под формата на задължителни минимални резерви в БНБ. В момента централната банка на България държи 12% резерви, докато ЕЦБ едва 1%.
Всяка банка ще прецени какво да прави с резервите си съобразно политиката. Ще подходим отговорно", категорична е Димитрова.
Освен темата за еврото банките в България са пресметнали още, че въведеният 15% корпоративен данък за някои компании в България ще обхване и голяма част от банките и допълнителните 5 пункта ще им струват около 200 млн. лв.
Ние сме сред малкото бизнеси в държавата, които ще бъдат облагани с него", посочи Димитрова и описа банковия сектор като "един от най-големите платци на данъци в държавата".
Кредитирането
В условията на ускорено кредитиране в последните години, особено в ипотечния сегмент, банките подчертаха, че финансират както домакинствата, така и бизнеса в България "консервативно", "разумно" и "отговорно", "в рамките на правилата на БНБ и ЕЦБ".
Не застрашаваме стабилността на системата", заяви още Димитрова.
Тя допълни, че банките са ликвидни и изнесе данни, според които задлъжнялостта на гражданите спрямо брутния вътрешен продукт е едно от най-ниските в България сред страните от Европейския съюз.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини