Българската банка за развитие (ББР) ще предоставя оборотно финансиране на строителни фирми, които ще санират сгради с възложител държавни и общински институции. По този начин институцията ще подкрепи изпълнението на мерки, залегнали в Плана за възстановяване, както и на проекти по еврофондове.
Целта на програмата е да подпомогне изпълнението на проектите, като предостави ресурс на строителните фирми, които ще получат плащане от контрагентите си едва след реализирането на проектите и получаването на безвъзмездната финансова помощ.
За изпълнението на проекти за енергийна ефективност с възложител държавни институции и общински администрации, строителите могат да кандидатстват за кредит до 70% от стойността на сключения договор за изпълнение на предвидените дейности.
Припомняме, че санирането на жилищните блокове се осигурява по линия на ПВУ. Миналата седмица приключи и вторият етап на кандидатстване, при които се осигурява 80% грант, а останалите средства се заделят от етажната собственост. Подадени са 307 проекта на обща стойност малко над 152 млн. лв., а стойността на заявената безвъзмездна помощ е малко над 123 млн. лв. Общият предвиден ресурс бе над 282.4 млн. лв. с ДДС.
Така част от средствата ще останат неусвоени. Министерството на регионалното развитие обвини индиректно депутатите, че са виновни за слабия интерес към процедурата. Според ведомството заявленията са секнали в момента, в който депутатите, по предложение на ГЕРБ, задължиха кабинетът да осигури около 2.6 млрд. лв. за останалите некласирани блокове по първия етап на програмата. Припомняме, че по него средствата не достигнаха за всички желаещи да се включат и това породи недоволство.
Второто направление, по което ББР, ще отпуска кредити на строителите, е свързано с поддържане и възстановяване на културното наследство на селата. Проектите трябва да са финансирани от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), който предвижда ремонт на църкви и манастири. По тази линия строителите ще могат да получат кредит в размер на 90% от стойността на контракта.
Сроковете по кредитите ще зависят от сключените договори за дейности, но не трябва да бъдат по-дълги от 31 декември 2026 г.
Финансовата подкрепа от ББР за строителни фирми предстои да бъде разширена при отварянето на нови програми и мерки по НПВУ и ЕСИФ, така че да се ускори тяхната реализация", посочват от ББР.
Условията
БТА посочва, че достъп до финансирането на ББР имат строителните компании, които:
имат сключен договор с възложител (община, административна институция, министерство или бенефициенти по Мярка 7.6) за изпълнение на проекти, одобрени за безвъзмездна финансова помощ;
имат приключени поне две финансови години с отчетен положителен собствен капитал или солидарен съдлъжник;
към датата на сключване на договора за кредит нямат задължения към финансови институции по експозиции в просрочие, което да надвишава 30 дни по данни от Централния кредитен регистър;
имат препоръки от Камарата на строителите или референции за добро изпълнение на завършени проекти.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини