Без изказвания от представители на управляващата коалиция и с много критики от страна на опозицията депутатите одобриха споразумението със САЩ за изграждане на нови реактори на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Двата блока ще се строят по технологията AP1000 на американската компания Westinghouse ("Уестингхаус"). Изпълнител на проекта пък ще е южнокорейската Hyundai Engineering & Construction ("Хюндай инженеринг").
По предложение на председателя на енергийната комисия Делян Добрев (ГЕРБ) срокът за внасяне на предложения за промени между двете четения беше намален до 3 дни, т.е. второто гласуване на законопроекта за ратифициранена Споразумението между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати засътрудничество по Проекта за изграждане на ядрена мощност на площадката на АЕЦ "Козлодуй"и Ядрената програма за граждански цели на България,подписано в София на 12 февруари 2024 г., ще се случи в средата на другата седмица.
Опозицията заяви, че управляващите бързат да обслужат интереса на Съединените щати преди евентуални предсрочни избори.
По време на обсъждането Румен Гечев (БСП) заяви, че споразумението е "в грубо нарушение на всички пазарни принципи".
Подписваме празен чек", заяви Гечев.
Според него цената на централата няма как да бъде фиксирана, както твърдят управляващите, и ще струва много над 30 млрд. лв. Гечев също така заяви, че споразумението освен антипазарно, е и в нарушение на законодателството на България.
Единствено министърът на енергетиката Румен Радев, като представител на управляващите, направи изказване в залата. Той категорично отрече да е нарушен закон било то национален или европейски.
Това споразумение е нотифицирано от страна на Европейската комисия", каза Радев.
В крайна сметка то бе одобрено на първо четене със 149 гласа "за", 50 против и трима въздържали се.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини