Във вторник съдия от Делауеър обяви за недействителен пакета за възнаграждение на Илон Мъск от Tesla за 2018 г., считайки процеса за "порочен", а оценката за "несправедлива". Канцлерът Катхалин Сейнт Джуд Маккормик характеризира пакета като "най-голямата потенциална възможност за компенсация, наблюдавана някога на публичните пазари, с няколко порядъка на величина".
След това решение Мъск вече е изместен от първото място в списъка на най-богатите личности на Forbes, нетното му състояние е намалено с 25 млрд. долара до 185,3 млрд. долара, което го позиционира зад Бернар Арно и семейството му в класацията.
Решението подчертава прекомерния характер на пакетите от възнаграждения на изпълнителните директори, като критиците от години спорят за тяхната екстравагантност. Средното възнаграждение на главните изпълнителни директори на компаниите от S&P 500 възлиза на 14,8 млн. долара, като според последното проучване на AP за възнагражденията на главните изпълнителни директори за 2022 г. на типичния работник са му нужни над 185 години, за да заработи това, което главният изпълнителен директор е получил за една година.
През 2018 г. Tesla оценява компенсационния пакет на Мъск на 2,28 млрд. долара, надминавайки предишния рекорд от 1,39 млрд. долара, присъден на Стивън Шварцман от Blackstone десет години по-рано. Стойността на пакета се увеличи с нарастването на цената на акциите на Tesla, като през 2022 г. средният работник в Tesla получава 34 084 долара.
Съдията заключи, че бордът на Tesla не е бил независим от Мъск, като отхвърли аргумента, че пакетът е трябвало да бъде доходоносен, за да го стимулира да остане. Съдията разкритикува борда за това, че не е поставил под въпрос необходимостта от плана, за да може Tesla да задържи Мъск и да постигне целите си. Поддръжниците на Мъск твърдят, че той заслужава уникално възнаграждение поради неразделната си роля за успеха на Tesla.
Това не означава непременно, че Tesla не може да излезе с масивен нов план за компенсация на акциите, който да замени този, който току-що беше отхвърлен. Ако се заемат с нещата по правилния начин, всичко, което Тесла и Мъск трябва да направят, като всяка компания, е да гарантират, че акционерите ще получат напълно информирана възможност да преценят плана – нещо, което не се е случило последния път, според съдията . Междувременно, ако решението издържи на обжалване, ще наруши личния дял на Мъск в Tesla. Планът за 2018 г. го остави с 304 милиона акции, което представлява близо 10 процента от текущия брой акции на компанията. Без възможност да упражни опциите си върху тези акции, Мъск ще остане само с 13-те процента, които притежава в момента.
прочети още
Източник:
fakti.bg
назад към списъка с новини