През последната една година Федералният резерв на САЩ успя да постигне сериозен напредък в битката си с инфлацията. Агресивното вдигане на лихвите от страна на Американската централна банка доведе до спад на Индекса на потребителските цени (CPI) до нивото от 3.1%.
На този фон пазарните участници започват да спекулират с това колко точно Фед ще свали лихвите през следващите месеци. Още повече, че и самата централна банка вече сигнализира, че пикът на лихвените равнища вече е достигнат.
От инвестиционната банка UBS наскоро излязоха с прогноза за понижение от 100 базисни пункта (1 пр. пункт) през тази година. Пазарните стратези на банката изразяват мнението, че настоящата динамика на пазарите отразява променящата се макросреда, при която инфлацията, ръстът на брутния вътрешен продукт (БВП), както и очакванията за промяна в лихвената политика играят ключова роля при оформянето на инвестиционната среда.
Според UBS е показателно, че през последните два месеца се наблюдава слаба инфлация в Щатите, както и устойчив икономически растеж. Продажбите на дребно успяха да изненадат приятно пазарните участници, надхвърляйки предварителните прогнози на експертите. В същото време пазарът на труда продължава да показва устойчивост.
Нашият основен сценарий е за "меко приземяване", при което растежът се забавя до малко под прогнозираното, рецесията в САЩ е избегната, инфлацията се понижава до целите на централната банка за втората половина на годината, а Фед намалява лихвените проценти със 100 базисни пункта", коментира Солита Марсели, главен инвестиционен директор в UBS за Северна и Южна Америка.
Това накара инвестиционната банка да преразгледа и ключовите си прогнози. Така вече вероятността от т.нар. "меко кацане" се оценява на 60%. Вероятността от по-сериозна рецесия (или "твърдо приземяване") се оценява на 20%. Т.нар. от банката Goldilocksсценарии също се оценява на 20%.
Въпреки положителните ни очаквания продължаваме да следим за потенциалния риск от ново покачване на инфлацията или свръхпредлагане на пазара на американски облигации. А това има потенциала да задържи лихвите на високи нива. Подобно развитие на нещата би могло да върне доходността по облигациите отново до около 5%", допълни Марсели.
Източник: БенчМарк Финанс
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини