Да започнеш бизнес само от една идея, е рисково начинание. Твърде рисково. Но тези, които сега имат куража да се заявят като предприемачи, са големи късметлии. В ход е програма, каквато други преди тях само са си представяли някой ден да е факт. Този ден вече настъпи и за сегашните мечтатели има възможности от ново поколение. Ето подробности:
Новата инкубационна и акселераторска програма на София Тех Парк South East European Innovators Program (SEEIP), официално отвори в началото на октомври. Прозорецът за кандидатстване още дълго ще е активен https://seeip.eu/. Хора с идеи или екипи, които стоят зад тези идеи, може да подават заявления, като в тях описват какво биха искали да развият. Това може да е просто една добра визия за нов бизнес, не е необходимо да е налична фаза на напредък в разработването. "Шанс да влязат в програмата имат предприемачи и екипи, които знаят как чрез нововъведения да допринесат за подобряване живота на хората, но и за оптимизиране и рационализация на съществуващи процеси по качествено нов начин. За улеснение са внедрени дигитални инструменти, но програмата предоставя и срещи на живо, организира форуми, лекции, семинари. Има различни степени на напредък, в които предприемачи и екипи може да се присъединят", обяснява Мариян Маринов ръководител на програмата и един от нейните автори.
Мариян Маринов - Снимка Личен архив
Съдбата обича смелите
След подаване на документите през краткия онлайн формуляр, до няколко дни кандидатите получават покана за опознавателно интервю. Ако покажат, че имат потенциал, ще бъдат включени в програмата. Системата е така замислена, че до голяма степен автоматизира целия процес - всеки ще има контакт със съответните ментори и обучители, те ще проследяват напредъка на участниците и през нея ще си договарят следващите срещи и стъпки. В тази програма един екип може да е максимум три години, което е доста дълъг срок. Това е заради необходимостта проектите, базирани на наука, да прекарат повече време в лабораторна и изследователска среда, където да преминат първите им опити и експерименти. През това време екипите може да получат безвъзмездно споделена офисна среда, работни и учебни пространства, достъп до лабораторния комплекс и суперкомпютъра, възможност за прототипиране. Почти всички ресурси, нужни за развитието на проекта, са осигурени безплатно за всички участници в програмата.
Продължават най-добрите
Комплекс от няколко критерия дава възможност на участниците да продължат напред трябва да преминат успешно обученията, да имат позитивна препоръка от своите обучители, както и становище от мениджъра на инкубационната програма. В последващите фази екипите ще бъдат подпомогнати в процеса на регистрация на техните патенти, полезни модели и изобретения, ще е нужно да имат писмо за намерения от инвеститори, които проявяват интерес към разработката. Практическите резултати ще са важни. Ако не привлекат инвестиция, трябва да имат продажби, които да показват, че идеята вече е на фаза да работи.
Без край
Програмата се финансира чрез бюджета на София Тех Парк. Тя е в отговор на визията, с която е създаден паркът - да подпомага предприемачеството в България, да подкрепя развитието на икономика с висока добавена стойност и да съдейства за откриването и комерсиализацията на проекти, базирани на научна работа в лабораторна среда. Засега не се предвижда програмата да има край, намеренията е периодично тя да се актуализира и подобрява.
Модел
"София Тех Парк носи риска за всички включени в програмата неуспяващи проекти, но паркът е и в ролята си на медиатор в развитието на стартиращи компании. Така ще се култивира по-качествена предприемаческа среда", обяснява Мариян Маринов. Освен привличане на инвестиции и пазарен успех на иновациите, програмата има за цел да повиши и предприемаческата култура и знания на участниците, за да ги насърчи към серийно предприемачество. Само при привлечена инвестиция, компанията плаща таксата за участието си в акселератора. Това е един от утвърдените модели за работата в инкубаторите.
Амбиции
Целите на SEEIP са в рамките на предстоящите пет години в програмата да влязат над 280 екипа, поне 20% от тях да привлекат финансиране, 50% да са действащи и след този срок, а също да се изгради качествена общност от над 1000 експерти и партньори на програмата, които работят на национално и на регионално ниво. Основен стремеж е да се повиши ролята на учените в приложната област на науката, само така икономиката на страната ще може да се превърне в икономика на иновациите и високата добавена стойност. "Ние няма да си позволим да правим компромиси с качеството на идеите, на хората, които искат да са част от акселератора, но и на дейностите, свързани с неговата работа. Това е предпоставка за първите успешни проекти и за устойчивостта на програмата", уверява ръководството на SEEIP.
Фокус
Програмата е форматирана след множество проучвания и разговори с хора от училища и висши учебни заведения, действащи предприемачи, но и с такива, които искат да започнат бизнес, но не знаят как и къде. Така е изяснено какви са конкретните нужди в страната и в тези конкретни нужди задължително влиза общуването. При представянето на програмата Мариян Маринов разказа следната история: "Група иноватори се събрали в огромен офис и създали часовник, който показва кога шефът ще дойде. Започнали да мислят как да го подобрят и един от тях предложил: Вместо да се чудим как по-точно да определим кога ще дойде шефът, защо да не направим разработка, която показва, че шефът изобщо няма да дойде". С този разказ той напомни, че захванем ли се с една идея, е важно да направим валидация дали пазарът е готов за нея.
Истории на успеха
Едни ще се учат как да развият бизнес и как да го изстрелят на пазара, а други гонят своите нови предизвикателства, след като са минали по този път: Денис Иванов от "Водорасло" споделя какви са търсенията на компанията, базирана в Инкубатора на София Тех Парк. Любопитството към науката отвежда този стартъп на точното място. Георги Трънков е готов да разкаже на всеки как в София Тех Парк "Барин Спорт" са започнали своята история на успеха.
Програмата ще създава следващите успешни предприемачи.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини