Белгийската компания Avesta Battery & Energy Engineering обяви план за мащабна инвестиция в България, с която да обхване целия цикъл от рециклирането на стари батерии през R&D до производството на нов тип твърдофазни литиево-йонни батерии за автомобилната индустрия. При реализирането ѝ докрай това би разкрило внушителните около 1000 нови работни места в България, по-голямата част от които в Стара Загора.
Идеята е инвестицията да се реализира на три етапа през следващите 3 до 5 години с развоен център в Пловдив, чиято първа копка се очаква през септември 2024 г., с база за производство на батерии в Стара Загора, което е най-скъпият етап, и със завод за рециклиране на батерии в Бургас, в който заетите да са около 300.
При изпълнени на заложените цели компанията ще получи и държавна помощ, чийто размер, според правителството, е твърде рано да се посочи, но тя ще бъде максимално позволената от Европейската комисия. За въглищни райони като Стара Загора Европейската комисия позволява таван от около 47% държавна помощ за инвестиции в машини и оборудване.
По думите на основателя на компанията проф. Ношин Омар заводът в Стара Загора да бъде една от най-големите гигафабрики в Европа.
Преговорите между българското правителство и белгийската компания са водени от няколко месеца.
Малко повече за ABEE
Единствената несигурност идва от факта, че компанията все още е млада основана е през април 2019 г. от проф. Омар, инженер по образование с докторска степен в областта на системите за съхранение на енергия. Справка в неговата биография показва, че той е бил преподавател в Vrije Universiteit Brussel, като преди да напусне, за да основе компанията си, е ръководител на Центъра за иновации при батериите към учебното заведение.
ABEE стартира като консултантска инженерингова компания с по-малко от петима служители, които вече са около 25. Активите ѝ надвишават 25 млн. евро към края на миналата година.
Компанията основно се занимава с разработка на батерии от следващо поколение, които не са базирани на никел, кобалт и олово. До този момент тя набляга именно на развойна дейност, а производството е малко около 10 хил. броя на година, според информация от сайта ѝ.
ABEE е част от десет финансирани от Европейската комисия проекта в научноизследователска и развойна дейност.
Компанията посочва, че има "непрекъснато нарастваща клиентска база", а според проф. Омар голяма част са в Обединените арабски емирства.
Очаква се масовото производство да се ускори с инвестицията в Северна Македония. През май компанията официално обяви проекта си там на стойност 40 млн. евро.
Подобно на тази в България, ABEE направи сходна заявка за амбициозна инвестиция и в Румъния за 1.4 млрд. евро но казва, че това не е алтернатива на България, т.е. има планове за навлизане както в Македония, така и в България и Румъния.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини