Има сделка: ПП и ДБ се съгласиха на всичко, за да оцелее правителството
След "много интензивни" преговори между ГЕРБ, ДПС и ПП стана ясно, че правителството "Денков" ще оцелее. На брифинг за журналисти представителите на трите партии в управляващата коалиция обявиха, че изглеждащата безнадеждна ситуация в парламента ще бъде разрешена, но срещу отстъпки от страна на Асен Василев за бюджета идерогацията за "Лукойл".
ГЕРБ и ДПС отхвърлиха данъчните промени на Асен Василев
ГЕРБ и ДПС не подкрепиха промените в данъчните закони, предложени от финансовия министър Асен Василев. По време на първо гласуване в бюджетна комисия единствено от "Продължаваме промяната Демократична България" гласуваха "за", а ГЕРБ и ДПС, които по принцип подкрепят правителството, се въздържаха. Това е поредната проява на неразбирателство между коалиционните партньори по-рано в четвъртък отново имаше сблъсък по темата с дерогацията за руския петрол, а след това и при гласуването на вота на недоверие.
Проектобюджетът на Асен Василев спъва България за еврозоната и е пълен с рискове
Проектобюджетът на Асен Василев за следващата година е пълен с рискове от неизпълнение. Така може да се обобщи становището на Фискалния съвет на България независим консултативен орган по въпросите на фискалното управление.
Раздути ли са приходите в проектобюджета на Асен Василев? (инфографика)
Заложените приходи в проектобюджета на Асен Василев за 2024 г. са сред основните критики към публикуваната в петък фискална рамка на държавата. Според разчетите, финансовият министър залага за следващата година ръст на приходите с около 10 млрд. лв., или близо 15% спрямо тази година. Внушителното число е прогнозирано при очаквана доста по-скромна инфлация спрямо наблюдаваната през последните две години.
Лихвените разходи по дълга на България скачат 4 пъти
Разходите на държавата за лихви ще скочат четири пъти в рамките само на пет години. Финансовият министър Асен Василев залага такава дефицитна и дългова политика в бюджета до 2026 г., че той ще плаща лихви на стойност2.3 млрд. лв. За сравнение, през 2022 г. лихвените плащания самалко под 600 млн. лв.
Василев предлага държавата да плаща третия ден от болничния
Държавата да плаща и третия ден от болничния, предвижда дългосрочната бюджетна прогноза на финансовия министър Асен Василев. Уловката е, че тежестта за бизнеса е предвидено да бъде намалена едва през 2025 г. и то само ако депутатите приемат това предложение.
ЕК поряза очакванията на Асен Василев за икономиката и данъчните приходи
Европейската комисия очаква българската икономика да нарасне с 1.8% през следващата година далеч под прогнозата на финансовия министър Асен Василев, заложена като част от проектобюджета за 2024 г. В своята официална есенна прогноза Брюксел ревизира в посока надолу прогнозата си от пролетта, когато залагаше 2.4% растеж за следващата година. Българският финансов министър все още очаква 3.2% растеж.
"Недопустимо арогантна": А1 скочи срещу сделката за "Булсатком"
Ако сделката за продажбата на "Булсатком" на United Group, компанията майка на Vivacom, бъде одобрена от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), ще се създаде безпрецедентна концентрация на медийния пазар и на този на телекомуникационни услуги. Това пишат в своя позиция по казуса конкурентът А1, като заявява, че ще "сезираме за случващото се компетентните български и европейски институции".
Yettel България ще оспорва придобиването на "Булсатком"
Yettel България обяви, че ще оспорва пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) обявеното придобиване на "Булсатком" от страна на United Group, която притежава конкурента Vivacom.Операторът визира сделката на Спас Русев, бившият мажоритарен собственик на Vivacom, който купи 75% дял отдългогодишния лидер на пазара на платена телевизия"Булсатком" чрез заем от United Group.
Денков очерта апокалипсис при ранно отнемане на дерогацията за "Лукойл"
Цените на горивата ще се повишат и има риск от нарушаване на оперативната дейност на рафинерията на "Лукойл" в Бургас, ако дерогацията за руското дружество отпадне по-рано от предвиденото. Това коментира премиерът Николай Денков след края на заседанието на Съвета по сигурността към Министерския съвет, на което бе обсъдена предложената отмяна на дерогацията за руския нефт.
Управляващите се договориха за по-ранно отпадане на дерогацията за "Лукойл"
След месеци на политически престрелки и десетки предложения и промени, коалиционните партньори най-после постигнаха съгласие за отпадането на дерогацията за руския петрол.ПП-ДБ са се съгласили срещу оцеляването на правителството да премахнат по-рано привилегията на "Лукойл", чрез която заобикаля европейските санкции и финансира войната на Путин в Украйна.
И още
Камерите на тол система вече отчитат и превишената скорост
Камерите на тол системата, които са разположени почти по цялата пътна мрежа, вече могат да следят и за превишение на допустимата максимална скорост на движение. Засега обаче шофьорите няма да се глобяват, тъй като софтуерът на камерите трябва да се сертифицира, за да отговаря на изискванията.
"Неправилно експлоатирана": Какво се случва с ПАВЕЦ "Чаира"?
ПАВЕЦ "Чаира", най-голямата помпено-акумулираща централа в югоизточна Европа, не работи вече две години и все още не е ясно какво е предизвикало аварията и кой е виновен за нея. Темата беше част от дневния ред на депутатите в четвъртък, след като преди дни Economic.bg първи съобщи, че авариралият четвърти хидроагрегат е невъзстановим.
Растежът на българската икономика продължава да се забавя
Растежът на българската икономика продължава да се забавя, показват експресните данни на националната статистика. През третото тримесечие на годината икономическият ръст се е забавил до 1.7% на годишна база при 2% ревизирани данни за второто тримесечие.
Подкаст | 2038 г. е по-реалистичен срок за 7-ми блок в АЕЦ "Козлодуй"
По-реалистичен срок за изграждането на 7-ми блок в АЕЦ "Козлодуй" е 2037 2038 г. Това коментира в подкаста на Economic.bg "Едно наум" енергийният експерт и изпълнителен директор наБългарската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) д-р Ивайло Найденов.
Какво всъщност става със завода на Next.e.Go в България?
Лятото на 2021 година е, когато една изненадваща инвестиционна новина рязко вдига градусите на бизнес климата в България. Тогавашното служебно правителство съобщава, че е пред подписване на договор с европейски производител на "ново поколение електрически автомобили". Заговоря се за строеж на хай-тек фабрика и "революция в електромобилността", която да носи висока добавена стойност на местната икономика.
АПИ очаква разрешение за строеж на част от Русе Велико Търново до края на ноември
До края на ноември се очаква разрешение за строеж за малък участък от магистрала Русе Велико Търново. Това стана ясно от думите на Дина Цоневска, главен експерт в дирекция "Пътна безопасност и планиране на дейностите по РПМ" в Агенция "Пътна инфраструктура".
Строителство тип "миниград в града" посоката, в която се движи пазарът около София
"Всеки, който може да си го позволи, предпочита да си купи къща". Това твърди Полина Стойкова, изпълнителен директор на компанията за недвижими имоти Bulgarian Properties, в разговор с Economic.bg. Според нея още през 2008 г. се е засилил интересът към покупката на къщи, но бумът в тази посока e през 2021-ва една година след началото на блокировките заради COVID-19. Тогава много хора решиха да инвестират в по-голямо жилище и да се преместят по-близо до природата.
Още един посредник влиза в тол системата
Агенция "Пътна инфраструктура" и "Нипо-Електроникс" ЕООД сключиха договор, с който се дава възможност дружеството да предоставя услуги, свързани със събирането на пътни такси за изминато разстояние чрез бордови устройства и GPS тракери, съобщават от пресцентъра на Пътната агенция. Компанията ще може да предлага услугите си след като постигне оперативна съвместимост с електронната система за таксуване.
Румъния предлага Австрия да излезе от Шенген
Премиерът на Румъния Марчел Чолаку предлага на Австрия да излезе от Шенген заради критиките, които тя отправя към състоянието награничния формат. Виена от няколко години отказва достъп до Шенген на България и Румъния с аргумент, че пространството има нужда от реформи, защото "не работи" и мигрантите се увеличават.
Сърбия ще получава 400 млн. куб. метра азербайджански газ през България
Сърбия подписа споразумение с Азербайджан за закупуване на 400 милиона кубични метра природен газ годишно от 2024 г. Меморандумът включва договорка за продажби на газ между SOCAR и Srbijagas. Сърбия, която е почти изцяло зависима от доставките на руски газ, отдавна планира да закупува гориво от Азербайджан, след като бъде завършен интерконекторът към българския тръбопровод.
Revolut вдига абонаментни такси включително в България
Финансовото приложение Revolut, което се ползва от почти 700 000 души в България, обяви повишаване на таксите за някои от платените си абонаменти. Промяната засяга клиентите в Европейското икономическо пространство, в това число и за тези тук. Съобщенията за новите цените вече се разпращат, а промените засягат ползвателите на три от петте плана.
Българската "Шелли Груп" ще се трансформира в Европейско дружество
Българската компания за IoT решения и интелигентен дом "Шелли Груп" (позната по-рано като "Алтерко") иска да се преобразува в Европейско дружество. Предвижда се централата на компанията да остане в България, става ясно от уведомление до Българската фондова борса.
За първи път средната работна заплата в България мина 2000 лв.
Заплатите в цялата страна продължават да растат и за пръв път средното брутно възнаграждение в България премина 2000 лв. Изчисленията на Националния статистически институт (НСИ) показват, че точната сума е2072 лева. Спрямо година по-рано увеличението е със 125 лева.
Инфлацията в България слезе под 6% храните поевтиняват минимално
Годишната инфлация в България се забавя до 5.8% през октомври, показват данните на националната статистика. Нивото е най-ниското от есента на 2021 г., но все още е доста над смятаните за здравословни нива от около 2%. Според официалните институции инфлацията в момента е най-големият проблем за влизането на България в еврозоната.
Депутатите поправиха "грешка", която можеше да фалира "Булгартрансгаз"
Депутатите прехвърлиха отговорността за събиране на извънредната такса върху преноса на руски газ през България от"Булгартрансгаз" върхуНАП иАгенция "Митници". Това стана съсспешна поправка в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия. А спешността е заради настъпилата дата на първото плащане.
Инж. Драгомир Драганов и Галина Гавраилова са Мистър и Мисис Икономика 2023
Изпълнителният директор на "Елаците-Мед" АД инж. Драгомир Драганов е носителят на наградата Мистър Икономика за 2023 г. Отличието "Мисис Икономика" 2023 спечели Галина Гавраилова, собственик и изпълнителен директор на "Комсед" АД. Наградата Мисис Икономика връчи г-жа Мария Габриел, заместник министър-председател и министър на външните работи. Призът Мистър Икономика връчи вицепрезидентът на Република България г-жа Илияна Йотова.
Българските предприемачи вече строят двуетажни ритейл паркове
През последните години вълна от ритейл паркове заля цяла България. Те се превръщат във все по-предпочитано място за наем от страна на брандовете, но и за инвестиция от страна на предприемачите. Като допълнение на тенденцията отскоро предприемачите започват да мислят за надграждане двуетажни ритейл паркове.
Два български суперкомпютъра са в световния TOP500: Кой как се класира?
В България вече оперират два суперкомпютъра, класирани сред 500-те най-мощни високопроизводителни машини в света. Според класацията за суперкомпютри TOP500 компания на Discoverer в листата от тази есен вече прави иновият "Хемус", който бе пуснат в експлоатация през октомври.
Глемпинг бизнесът в България се обединява за промяна в туристическия закон
Покрай желанието на туристите да търсят нови и интересни начини, чрез които да трупат преживявания, в България започва да набира все по-голяма популярност глемпингът. Това е по-атрактивен вариант за къмпингуването и начин да си осигурите преживяване в дивите части на света, без да се лишавате от комфорта, на който сте свикнали. Или по-просто казано: това е луксозно къмпингуване в палатки, които са оборудвани по подобие на хотелска стая.
Новата мярка за по-ниски цени на храните: Кои вериги се включиха?
Въпреки спада на инфлацията в страната през последните месеци, потребителските цени не се променят, а храните и горивата дори поскъпват още. Затова и държавата продължава, засега безуспешната си битка, с високите цени с нова "антиинфлационна мярка". Инициативата "Достъпно за вас" стартира днес и има за цел да бъдат "постигнати трайно ниски цени за българските потребители на хранителните продукти от първа необходимост".
Инвестиция в роботи: Технологичното израстване на една българска фирма чрез европроекти
"Кодкий Tекнолоджис" е компания, специализирана основно в производството и продажбата на цифрово програмно кодирани заключващи системи. То се базира на швейцарски лиценз, по който в Европа се произвежда единствено от световния лидер Abloy и българското дружество. Технологията може да генерира 15 хил. възможни комбинации, което гарантира уникалност при заключване.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини