Желанието за по-уединен живот и нарастването на популярността на дистанционната работа след пандемията доведоха до увеличаване на продажбите на имоти в селските райони на Турция. Тези, които се отказаха от мечтата си да си купят апартамент след рекордните ръстове на цените на жилищата, също се насочиха към закупуване на земя. Опцията да се инвестира с по-малък бюджет даде възможност на голяма част от населението да стане собственик на земя.
В края на първото полугодие броят на продажбите на жилища в цялата страна намалява с 22,1% спрямо същия период на миналата година и възлиза на 565 779 единици. В същото време, според Istanbul Real Estate Appraisal (IGD), продажбите на нежилищни имоти - офиси, магазини, земя и ниви - доближиха 800 000 единици.
„Периодът на пандемията увеличи интереса към независимия живот и ускори разпространението на дистанционни практики за работа“, каза Ахмет Бююкдуман, управляващ партньор на IGD. "В това време, когато в някои отрасли служителите не бяха задължени да работят от офиса си, те започнаха да мигрират към райони, които предлагат по-евтин начин на живот. Инвеститорите, които са на мнение, че тази тенденция ще се запази и в бъдеще, започнаха да купуват земи на изгодни цени", допълва Бююкдуман.
Според проучване на Endeksa - платформа за оценка на недвижими имоти, цената на квадратен метър на парцели, лозя, овощни градини и земеделска земя за продажба в Турция е била 330 турски лири (12 USD) към юли 2023 г., увеличение от 119% спрямо година по-рано. От началото на 2023 г. увеличението е 34%.
Сред 10-те провинции с най-висока цена на квадратен метър Ялова е мястото с най-висока годишна промяна на разходите - 127%. Следва Измир (+123%) и Истанбул (+115%). Ялова е и провинцията с най-високи цени на квадратен метър земя в Турция, където цената на квадратен метър е 956 лири (35 USD). Следват го Истанбул (33 USD) и Османие (26 USD).
Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК
прочети още
Източник:
fakti.bg
назад към списъка с новини