Германският производител на високотехнологични и бионични протези Ottobock откри нов производствен комплекс и глобален център за услуги в София. Това е втората локация на компанията в България след открития през 2021 г. завод в Благоевград.
В новата столична база компанията ще произвежда част от своите продукти, а центърът за услуги ще бъде с фокус върху финансите, човешките ресурси и IT. Част от тези позиции се премества в София от Германия и други страни в Европа. Планира се в бъдеще към новия комплекс да бъде сформиран и отдел за развойна дейност, който да разшири R&D звеното на компанията.
Софийската база разширява присъствието на компанията с около 100 нови работни места с потенциал за още в бъдеще.
Това отговаря на ангажимента ни за развитие в България. Виждаме страната като ключов партньор в нашите стратегически планове за бъдещето", коментира главният оперативен и технически директор на Ottobock Арне Йорн.
С новата производствена база и развоен център общо инвестираните средства от Ottobock в България вече достигат близо 22 млн. евро.
Официалната церемония по откриване на инвестицията бе уважена и от зам.-министъра на икономиката Ивайло Шотев, който заяви, че
немският бизнес винаги се е чувствал като у дома си в България" и пожела нова фабрика след няколко години.
Засега нови локации обаче не се обмислят.
Доволни от България
Желанието на Ottobock да отвори втора локация в България се дължи на "отличната" работа в Благоевград.
Компанията стъпи там през 2019 г., когато сключи договор за терена за завода. Градът е избран от ръководството сред конкуренти като София, Пловдив, Бургас и Кюстендил, където представители на компанията са били на обиколки.
Сега в завода в Благоевград работят над 300 служители.
Компанията изработва продукти като протези за ръце и крака, инвалидни колички и други ортопедични изделия. Всеки продукт връща на потребителите частица от нормалния им живот бизнес модел, който отрежда на Ottobock специално място в икономиката в продължение на повече от сто години.
Ottobock работи с Параолимпийските игри от 1988 г., произвеждайки хокейни шейни и протези по поръчка за скиори, сноубордисти и спринтьори.
Компанията генерира оборот от 1 млрд. евро миналата година с над 9 000 служители в около 60 страни по света.
Кралят на протезите, който избра да стъпи в България
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини