Членовете на Управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) искат скоро да започнат да обсъждат как да се справят с огромната, излишна ликвидност в европейските банки, която се оценява на няколко трилиона евро. Според няколко източници на Reuters възможен първи ход за постигане на тази цел би бил повишаването на изискванията за минималните задължителни резерви.
Въпросът по всяка вероятност ще се обсъжда наесен, на следващото заседание на ЕЦБ и ще отбележи нова фаза на централната банка в борбата срещу инфлацията.
ЕЦБ повиши основния лихвен процент 10 пъти за една годинадо рекорден връх и вече сигнализира, че ще направи пауза. Инфлацията обаче остава още доста над целта си от 2%.
Според източниците на Reuters лихвените проценти ще бъдат задържани на това ниво поне до декември. Така сега политиците изместват фокуса си към останалите инструменти в ръкава на ЕЦБ и по специално към парите, които инжектира в банковата система през десетилетието на количествени облекчения.
Именно голямата ликвидност в банките притъпява въздействието на повишаването на лихвените проценти и намалява конкуренцията за депозити.
Дискусиите за това как да се намали излишната ликвидност ще се съсредоточат върху три области размерът на резервите, които банките трябва да държат в ЕЦБ, отмяна на нейните програми за изкупуване на облигации и нова рамка за управление на краткосрочните лихвени проценти.
Високата ликвидност в банковата система определено е проблем и за България. Все още рекордно ниските лихвени проценти стимулират кредитирането, а оттам и потреблението и това пречи на овладяването на инфлацията. Българската народна банка, която има по-ограничени възможности за борба с инфлацията, вече повиши веднъж резервите на банките и така се притече на помощ на правителството в борбата с инфлацията. Предстои все още да се види дали ефектът на това повишение е достатъчен, като новият стар гуверньор на БНБ Димитър Радев неведнъж заяви, че следи ситуацията и банката е готова да реагира.
БНБ очаква лихвите в България да растат все по-бързо
За разлика от България, където след повишението от лятото резервите достигнаха 12%, в еврозоната те са от порядъка на 1%. Това е и един от аргументите на противниците на влизането на България в еврозоната, тъй като отключването на значителна част от резервите и вкарването им в икономиката може да повиши инфлацията в страната.
Според източниците на Reuters е възможно сега ЕЦБ да повиши резервите до около 3 4%. Темата вече е била обсъдена от централната банка през юли. Според данните им задължителните минимални резерви в еврозоната в момента са около 165 млрд. евро. Излишната ликвидност в банковата система пък се оценява на около 3.7 трлн. евро.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини