Големите държавни търговски банки в Китай продават щатски долари, за да купуват юани както на оншорните, така и на офшорните спот валутни пазари тази седмица. Това каза пред Reuters хора, запознати с въпроса, като целта е да се забави обезценката на китайската валута.
Въпреки че търгуват от свое име или за да изпълняват поръчки на клиенти, държавните банки често действат по заповед на централната банка, когато юанът е под натиск, както е сега.
Продажбата на долари от държавните банки се превърна в ново нормално за забавяне на темпото на обезценяване на юана", каза един търговец, базиран в Шанхай.
Офшорни клонове на държавните банки също бяха забелязани да продават долари по време на търговията в Лондон и Ню Йорк тази седмица, казаха в четвъртък два източника, които са пряко запознати с въпроса.
Такива продажби на долари биха могли да ограничат пропадането на офшорния юан и да му попречат да се отклони твърде далеч от неговия аналог на континента.
Юанът е загубил около 2.4% спрямо долара този месец и 6% от началото на годината. Оншорният юан се търгуваше при 7.3145 за долар тази сутрин, докато офшорният юан последно достигна 7.34 за долар.
Неотдавнашното ускоряване на спада на юана е резултат от разширяващата се разлика в доходността в Китай спрямо САЩ и нарастващите опасения на инвеститорите относно слабия икономически растеж на Китай и нарастващите рискове от неизпълнение на задълженията в сектора на имотите и сенчестите банки.
Бавното прилагане на мерките за стимулиране на растежа от страна на правителството разочарова инвеститорите. Междувременно Китайската народна банка (PBOC) смекчи паричната политика, за да подкрепи икономиката, но цената на понижените лихвени проценти е по-голям натиск върху юана.
Тази седмица разликите в доходността между Китай и САЩ се разшириха до най-високото си ниво от 16 години, тъй като инвеститорите спекулират, че PBOC ще облекчи допълнително политиката след изненадващо намаление на лихвените проценти тази седмица, дори ако това постави юана под по-голям натиск.
През последните седмици наблюдателите на пазара казват, че китайските власти са се опитали да забавят спада на юана, като PBOC постоянно определя по-висок от очаквания фиксинг, а държавните банки многократно продават долари на пазара.
Подобна тактика беше наблюдавана през септември 2022 г., когато PBOC също поиска от големите държавни банки да бъдат готови да продават долари за юани на офшорни пазари, докато се опитваше да спре падането на юана.
През юли централната банка коригира параметър, за да позволи на компаниите да взимат повече кредити от чужбина, така че да могат да внесат чуждестранна валута, която да бъде конвертирана на сушата, като по този начин подкрепят юана. Но по-високите лихвени проценти, начислявани по задгранични заеми, остават възпиращ фактор за вземането на заеми в чужбина, подкопавайки въздействието на тази корекция на политиката.
Една тактика, която изглежда е проработила, е, че държавните банки предлагат да отпускат по-малко юани на офшорния пазар в Хонконг, а липсата на ликвидност там помогна да се ограничи спадът на юана тази седмица, казаха търговци.
Разходите за овърнайт заеми в юани в Хонконг скочиха до най-високото ниво от април 2022 г. в сряда, като CNH Hong Kong Interbank Offered Rate benchmark (CNH HIBOR) се повиши навсякъде.
Свиването на ликвидността не беше много драстично, тъй като агресивното изчистване на ликвидност в юани от този пазар може да повлияе неблагоприятно на настроенията на пазара на облигации, отбеляза един банкер.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини