Германското издание Handelsblatt твърди, че от Tesla не са се справили със защитата на личните данни, след като хакер се е сдобил със 100GB конфиденциални данни, които по-късно е разпространи в интернет. Данните съдържат информация за клиенти, служители, бизнес партньори и други.
Изтеклите документи, наречени "Файловете на Tesla", включват таблици с повече от 100 000 имена на бивши и настоящи служители, включително номера на социалната осигуровка на главния изпълнителен директор на Tesla Елон Мъск. Файловете включват и лични имейл адреси, телефонни номера, заплати на служителите, банкови данни на клиентите и секретни данни от производството. Позовавайки се на информация от изтеклите файлове, вестникът съобщава и за хиляди оплаквания от клиенти, свързани със системите за подпомагане на водача на Tesla, включително данни за 1000 катастрофи във връзка със системи за подпомагане на водача като Autopilot през последните години.
Има също така 2400 оплаквания за непреднамерено ускорение и 1500 оплаквания за проблеми със спирачките, включително 383 случая на фантомно спиране и 139 случая на аварийно спиране. Най-старите оплаквания от изтичането на данни са от 2015 г., а най-новите са от март 2022 г. Повечето от инцидентите са се случили в САЩ, но има и оплаквания от Азия и Европа, включително много от Германия.
Handelsblatt потвърди автентичността на данните с Института за сигурни информационни технологии Фраунхофер, който не откри доказателства за дописване или фалшифициране във файловете. Tesla се опита да спре изданието да използва тези данни в репортажите си и дори заплаши със съдебни действия срещу Handelsblatt.
Вестникът обаче реши да използва информацията от файловете на Tesla, тъй като смята, че това е едно от извънредните обстоятелства, при които съобщаването на незаконно получени данни би било законно съгласно законодателството на Европейския съюз.
Службата за защита на данните в германската провинция Бранденбург, където се намира европейският завод на Tesla, определи изтичането на данни като "масивно".
"Не си спомням за такъв мащаб", казва Дагмар Хартге, служител по защита на данните в Бранденбург, съобщава Ройтерс. Той добави, че случаят е предаден на холандските власти, тъй като европейската централа на Tesla се намира в Нидерландия.
Нидерландският орган за защита на данните заяви, че е твърде рано да се каже дали ще започне разследване на евентуални нарушения на защитата на данните на Tesla. Нарушаването на сигурността на данните би било в нарушение на Общия регламент за защита на данните (GDPR) на Европейския съюз. Ако бъде доказано в съда, то ще доведе до глоба в размер до 4% от годишните продажби на Tesla, което може да бъде 3,5 млрд. долара (3,26 млрд. евро).
Въпреки че Tesla не е коментирала доклада, Handelsblatt цитира адвокат на производителя на електромобили, който казва, че подателят на сигнала е "недоволен бивш служител", който е злоупотребил с достъпа си като сервизен техник, за да получи информация. Адвокатът заяви, че Tesla ще предприеме правни действия срещу заподозрения бивш служител.
прочети още
Източник:
fakti.bg
назад към списъка с новини