Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) да отложи процедурите за избор на главен прокурор и председател на Върховния административен съд (ВАС). За това призоваха в сряда в общо писмо няколко граждански организации.
Писмото им идва, след като двете процедури бяха възобновени през октомври и предстои да се проведат при състав на ВСС, чийто мандат изтече преди повече от две години. Поради тази причина още тогава партии и съсловни организации казаха, че процедурите трябва да бъдат спрени.
Според много юристи Конституцията не разрешава хората на тези ключови държавни постове да се избират от ВСС с изтекъл мандат.
Временният главен прокурор Борислав Сарафов остана единственият кандидат за титуляр за поста. В същото време мандатът на Георги Чолаков като председател на ВАС изтече на 22 ноември, но той беше оставен на поста си и след това, въпреки че това противоречи на Конституцията.
Отделно от тези аргументи, и Сарафов, и Чолаков публично са обвинявани, че са под контрола на санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски.
Сега няколко организации - Българският институт за правни инициативи, Българският Хелзинкски комитет, Институтът за пазарна икономика, Антикорупционният Фонд, "Глас – България, "Действие", "Програма Достъп до информация" - изпратиха писмо до Пленума на ВСС с искане процедурите за избор на главен прокурор и шеф на ВАС да бъдат спрени.
В него те посочиха, че ако процедурите бъдат проведени при настоящите условия, те ще бъдат противозаконни. Един от основните аргументи, които те изброяват, е, че с измененията в Конституцията беше забранено на ВСС с изтекъл мандат да избира т. нар. „трима големи“ в съдебната власт – главен прокурор, председател на ВАС и председател на Върховния касационен съд (ВКС).
"Не на последно място (..) към момента не са отпаднали по несъмнен начин обществено известните съмнения по отношение наличието на високи нравствени качества на единствения кандидат за нов главен прокурор", се казва още в писмото.
Борислав Сарафов, който в момента е временен главен прокурор, преди това беше заместник на предшественика си Иван Гешев.
Именно настоящият състав на ВСС, който вече е с изтекъл мандат, избра Гешев за главен прокурор през 2019 г. През 2023 г. същият състав го уволни, след като ГЕРБ и ДПС едновременно оттеглиха доверието си от него. Същият съдебен съвет утвърди и заместника на Гешев – Борислав Сарафов, за временно изпълняващ функциите на главен прокурор.
На този фон през последните седмици се появиха данни, че близки на Сарафов са получавали високи заплати от фирми, свързвани с ГЕРБ и ДПС.
Наскоро ВАС под ръководството на Георги Чолаков пък взе решение да даде на формацията на Делян Пеевски правото да се яви на изборите с абревиатурата ДПС. Пеевски спореше за това с почетния председател на движението Ахмед Доган.
В началото на месеца от ПП-ДБ внесоха законопроект, който цели да спре процедурите за избори на нови главен прокурор и председател на ВАС, но и да свали Сарафов и Чолаков от временните им постове.
Промените в съдебната система и правосъдна реформа бяха основни искания на протести в България в последното десетилетие. Въпреки това българската правосъдна система остава слабо реформирана, главният прокурор не може да бъде поставян под ефективен контрол, а неговите правомощия остават огромни.
прочети още
Източник:
svobodnaevropa.bg
назад към списъка с новини