Мохамед ал-Башир беше обявен за временен премиер на Сирия до 1 март 2025 г. Той е тясно свързан с Хаят Тахрир аш-Шам - ислямистката групировка, която поведе офанзивата, с която в неделя беше свален режимът на президента Башар ал-Асад. Тя е смятана за терористична организация от САЩ, Европейския съюз и множество държави.
Асад управляваше Сирия в продължение на 24 години, като наследи на поста своя баща. През 2011 г. срещу авторитарната му власт избухнаха протести, които бяха смазани със сила и прераснаха в гражданска война.
Кой е временният премиер
Сега от Хаят Тахрир аш-Шам (ХТС) съобщиха, че преходът във властта ще бъде поверен на Мохамед ал-Башир. За него се знае малко - той е роден през 1982 г. в Идлиб и има инженерно образование.
До избухването на гражданската война през 2011 г. работи за държавния газов оператор. През януари тази година Ал-Башир беше назначен за министър-председател на т.нар. "Правителство на спасението", създадено от ХТС, за да управлява територията под нейн контрол в Северозападна Сирия.
"Правителството на спасението" на практика функционира като държава - с министерства, местни отдели, съдебни органи и структури за сигурност, като същевременно поддържа религиозен съвет, ръководен от ислямските религиозни закони.
Около четири милиона души, много от които разселени от другаде в страната, до момента живееха под негово управление.
Би Би Си предава, че след като бойците на ХТС превзеха Алепо по-рано този месец и с това спряха работата на досегашните държавни институции там, от "Правителството на спасението" са се намесили, за да възстановят обществените услуги.
Във вторник Ал-Башир беше заснет да председателства среща на бивши министри от неговото "Правителство на спасението" в Идлиб и министри, служили досега под управлението на Асад.
„Поканихме членове на старото правителство и някои директори от администрацията в Идлиб и околните райони, за да улесним цялата необходима работа през следващите два месеца, докато имаме конституционна система, с която да можем да служим на сирийския народ, “ каза по-късно Ал-Башир пред телевизия Ал-Джазира.
Все още обаче не е известно как точно ще бъде осъществен преходът във властта. В понеделник от ХТС съобщиха, че дават амнистия на всички военни, служили по време на управлението на Асад, тоест от 2000 г. насам.
Какви са международните реакции
Междувременно Европейският съюз (ЕС) призова за мирен преход във властта в Сирия, като каза, че е наложително в процеса да бъдат включени всички заинтересовани страни. Говорителят на ЕС Ануар ел-Ануни обаче посочи, че блокът "към момента не взаимодейства с ХТС или лидерите му".
Отношението към групировката остава предпазливо и от страна на ООН и САЩ. Пратеникът на ООН за Сирия каза, че ислямистките организации първо трябва да превърнат "добрите си послания" в реалност.
По думите му ако те "наистина включват всички различни групи и общности в Сирия, тогава има възможност за ново начало" и "тогава наистина вярвам, че международната общност ще преразгледа включването на ХТС в [списъка с терористични организации]".
По-късно държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен пък представи серия от условия, които, ако бъдат изпълнени, биха довели до пълното признание на новата власт в Сирия от Вашингтон.
„Наложително е всички участници да защитават цивилните, да зачитат човешките права, особено на уязвимите малцинств, да запазят държавните институции, за да помогнат за посрещане на нуждите на сирийците, както и да изградят едно приобщаващо управление“, каза Блинкен.
„Изявленията на бунтовническите лидери относно тези цели са много добре дошли, но разбира се, истинският тест за техния ангажимент е не само това, което казват, но и това, което правят“, добави той.
Какво се случва на терен
На този фон САЩ нанесе удари по цели на ислямистката групировка "Ислямска държава" (ИД), която е обявена за терористична и която все още има ограничено присъствие в Сирия.
Организацията "Сирийска обсерватория за човешки права" същевремнно каза, че бойци на ИД са убили най-малко 54 правителствени войници, които са бягали от настъпващите опозиционни бойци по време на падането на режима в района на Сухна в провинция Хомс. Информацията не може да бъде потвърдена независимо.
До падането на режима на Асад се стигна след изненадваща офанзива на няколко въоръжени групировки, които от години му се противопоставят. В рамките на около седмица те последователно превзеха градовете Алепо, Хама, Хомс, столицата Дамаск и свалиха Асад.
Той избяга в Русия, където получи политическо убежище от своя дългогодишен съюзник Владимир Путин. Именно военната помощ на Путин изигра ключова роля, за да може Асад да остане на власт през 13-те години гражданска война.
прочети още
Източник:
svobodnaevropa.bg
назад към списъка с новини