Google направи значителен пробив в областта на квантовите изчисления с разработването на новия си квантов процесор Willow. Този авангарден чип представлява скок напред в квантовата корекция на грешки, което е изключително важно предизвикателство в тази област.
Ключовото постижение на Willow се крие в способността му да намалява грешките експоненциално с увеличаването на мащаба му. Това означава, че могат да се създават по-големи квантови компютри, без да се жертва точността. При сравнителен тест Willow може реши сложна задача само за пет минути - задача, която би отнела 10 000 000 00 000 000 000 000 000 000 години (десет септилиона) за някои от най-добрите суперкомпютъри на пазара. Освен супермощен, чипът е с размери от едва 4 см на страна, което го прави изключително компактен.
Това нарастване на изчислителната мощ може да бъде използвано в различни сфери. Докладите за работата му следват поредица от резултати от 2021 г. насам, които показват, че сме само на около пет години от момента, в който квантовите компютри ще станат достатъчно мощни, за да откриват лекарства и да подпомагат още по-добре изкуствения интелект. Например, те биха могли да позволят симулирането на сложни молекули и протеини, което ще доведе до разработването на нови лекарства и материали. Освен това квантовите компютри биха могли да подобрят възможностите на изкуствения интелект, позволявайки създаването на по-сложни и интелигентни системи. Съществуват обаче и опасения, че без предпазни мерки технологията може да разбие и най-сложното криптиране, което ще подкопае компютърната сигурност.
Въпреки че квантовите изчисления имат огромен потенциал, важно е да се отбележи, че все още съществуват значителни предизвикателства. Поддържането на деликатните квантови състояния и свеждането до минимум на грешките са от решаващо значение за реализирането на пълния потенциал на тези машини. Въпреки това, с продължаването на научните изследвания и разработките, квантовите компютри в крайна сметка могат да трансформират различни индустрии и да стимулират технологичните иновации. Все пак Willow е много по-малко податлив на грешки от предишните версии и може да увеличи потенциала на вече бързо развиващата се област на изкуствения интелект.
Хартмут Невен, основател на Google Quantum AI, заяви: „Колкото повече кюбити (повече намаляваме грешките и толкова по-квантова става системата.“ „Кюбит“ е единица информация в квантовите изчисления, подобно на „бит“ в класическите изчисления) използваме в Willow, толкова повече намаляваме грешките и толкова по-квантова става системата.“
прочети още
Източник:
fakti.bg
назад към списъка с новини