Лидерите на управляващата партия и опозицията в Южна Корея се обявиха за отстраняването на президента Юн Сук-йол. Заедно те имат достатъчен брой гласове, за да могат да гласуват за импийчмънта на държавния глава.
Новината идва, след като във вторник президентът Юн изненадващо въведе извънредно военно положение. То продължи само няколко часа, в които армията достигна до парламента на страната. В него депутати гласуваха за отмяната на военното положение. По улиците на столицата Сеул и други градове в страната хиляди излязох на протести. Членове на правителството бяха уволнени или подадоха оставка.
В петък лидерът на управляващите Хан Дон-ху каза, че Юн е наредил арестите на политици по време на военното положение. По негови думи има вероятност президентът отново да предприеме „радикални действия“, подобни на проваления опит за обявяване на военно положение, ако успее да се задържи на поста си.
„Смятам, че е необходимо незабавно да прекратим правомощията на Юн Сук-йол, за да защитим Република Корея и нейния народ“, каза Хан на извънредно заседание на ръководството на партията в Народното събрание.
Той каза още, че Юн е наредил на командващия на контраразузнаването Йео Ин-хьон да задържи ключови политически фигури с мотива, че те са част от „антидържавни сили“.
Позицията на Хан е обрат в поведението на партията му, която по-рано отхвърли искането за импийчмънт на президента.
За отстраняването на президента е необходима подкрепата на две трети от Народното събрание или на най-малко 200 от 300 депутати, като опозиционните партии имат общо 192 депутатски места.
Ако искането за импийчмънт на Юн бъде прието, той ще бъде временно отстранен от длъжност. Това ще продължи докато Конституционният съд реши дали да го отстрани от длъжност окончателно, или да възстанови президентските му правомощия. Премиерът Хан ще поеме изпълнението на функциите му.
В същото време Държавния департамент на САЩ съобщи, че държавният секретар Антъни Блинкен е разговарял с външния министър на Южна Корея Чо Те-джул. Вашингтон е приветствал отмяната на военното положение и изразил надежда демократичният процес да надделее в страната, предаде Ройтерс.
Политическата криза в Южна Корея дойде в момент на напрежене по границата с КНДР.
Отношенията между двете страни се влошиха през последните години. В края на 2023 г. севернокорейският лидер Ким Чен Ун каза, че войната с Южна Корея е станала „неизбежна“. Технически двете Кореи все още са във война, тъй като не са подписали мирен договор след приключването на Корейската война през 1953 г.
прочети още
Източник:
svobodnaevropa.bg
назад към списъка с новини