Министерство на иновациите и растежа разработва водородна пътна карта, с фокус към зеления водород. Целта е България да развива иновативния сегмент, който може да отключи редица инвестиционни възможности за страната. Това заяви ресорният министър Александър Пулев по време на среща с посланика на Федерална република Германия у нас Н. Пр. Ирене Планк.
Двете страни може да си сътрудничат в сферата на зеления водород. По думите на Пулев пътната карта чака одобрение от Европейската комисия, като веднага след това документът ще бъде приет и от Министерския съвет.
Разработва се и проект за Водородна долина у нас, като страната ни се стреми да бъде един от лидерите в глобален мащаб", коментира министърът, цитиран от пресцентъра на ведомството.
Пулев изтъкна, че има само 20 страни в света, в които са разработени досега такива долини. Министърът разчита на опита на Германия, тъй като страната е лидер в глобален мащаб.
Двете страни обсъждат организирането на бизнес и инвестиционен форум в Германия, на който да бъдат представени възможностите за инвестиране в България, както и да бъдат показани и да споделят положителен опит германски компании, които вече са инвестирали успешно у нас.
Като приоритетни сектори за сътрудничество министър Пулев открои аутомотив, IT и производство. Той подчерта, че автомобилостроенето е най-бързо растящият сектор в икономиката ни заедно с технологичния бранш. По думите му аутомотив секторът осигурява 11% от БВП на страната. Пулев подчерта, че в България има много добри примери на немски компании в аутомотив индустрията, които работят от години у нас и разширяват дейността си.
Рекорден стокообмен
Германия e най-големият външнотърговски партньор на България, като през 2022г. стокообменът е рекорден и достига близо 12 млpд. евро. Немските компании са и сред най-големите инвеститори и работодатели у нас. Само по Закона за насърчаване на инвестициите сертифицираните инвестиционни проекти на немски компании през годините са общо 52.
Министър Пулев и посланик Планк обсъдиха още напредъка по програмите към МИР по Плана за възстановяване и структурните фондове, както и процедурата за Индустриални зони по Плана, която скоро ще бъде отворена за кандидатстване. На срещата присъстваха още изпълнителните директори на Българската агенция за инвестиции Богдан Богданов и на Изпълнителната агенция за малки и средни предприятия Бойко Таков.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини