Съвсем доскоро хоум офисът и дистанционната работа бяха екзотични термини за българския пазар. COVID-19 обаче промени нагласите и засили една тенденцията, която започна преди повече от 10 години в България развитието на споделените работни пространства. С годините тази екосистема се разви от малки пространства, в които работеха предимно хора със свободни професии, до момент, в който все повече екипи избират да работят в споделената среда. Днес вече в България съществуват споделени работни места дори и на плажа, на ски пистата и в планината.
Работа, но с деца
Работата в традиционен офис със строг график определено е предизвикателство за родителите. А за тези, чийто деца не успяват да се класират за детските градини в София, тя практически е невъзможна. Частните детски градини стават все по-скъпи, а освен това някои по-малки деца се стресират, когато трябва да се разделят толкова рано с родителите си. Тенденция, която също набира популярност у нас, е в офисите да бъдат отваряни зали за децата на служителите.
Във времената, в които бабите и дядовците не са това, което бяха, хората имат нужда от все повече подобни решения, които да ги подпомогнат да се върнат на трудовия пазар. Споделените работни пространства, които предлагат и грижа за децата, все още не са толкова популярни в България и ще е нужно време да наберат необходимата скорост.
Coworking пространствата, подходящи за деца, издигат културата на гъвкавото работно пространство на следващото ниво. Те запазват най-добрите компоненти на конвенционален coworking център, като го допълват с аспект на грижа за децата.
По света удобните за деца coworking пространства дават на фрийлансърите и предприемачите чудесна възможност да постигнат мечтания баланс между работа и личен живот. Сега такова работно място отваря врати за първи път в България.
MaMaYo
Work&Play MaMaYo е първото споделено място за работа с грижа за деца в страната. Там са решили да предложат на клиентите си това, което самите те, като родители на три деца, винаги са търсили а именно грижа за детето Ви, докато работите.
Преди създаването на MaMaYo основателят на пространството Габриела Попова работи като аниматор и организира събития за деца. След появата на второто дете обаче нещата се променят, разказва Габи, шегувайки се, че детето е било много диво и "нищо не се получаваше както трябва и просто реших да създам MaMaYo”.
Името на мястото идва от първите две букви на имената на трите и деца, които в крайна сметка са катализатора на решението да направи нещо свое.
Решихме да се заемем с нещо, свързано с децата, защото и без това ни е трудно да работим с тях и искахме да съчетаем работата с децата, вместо да мислим други варианти", разказва тя пред Economic.bg.
В MaMaYo тя влага всичко от себе си, за да създаде място, в което и родителите, и децата да се чувстват добре и всеки да намери по нещичко децата да играят, а родителите да могат да работят или просто да почетат книга.
Габи обяснява, че често майките още след първата година искат да се върнат на работа и когато детето е много малко трудно се отделя от родителя, който пък иска и да работи.
Идеята е, че при нас има детски кът с аниматор и отделна част, която е в непосредствена близост, отделена с прозорци, от които директно могат да се наблюдават децата. За тези, които по-трудно се отделят от родителите, има маси, които са и по-близо до детския кът и също са приспособени за работа".
Мястото посещават предимно фрийлансъри и хора със собствен бизнес. Цената за един час е 9 лв., за 2 часа 16 лв., половин ден струва 30 лв., а за цял 55 лв., като все още не разполагат с абонаменти. Габи разказва, че coworking пространството се използва най-често от сутринта до обяд. MaMaYo има и голям двор, който посреща клиентите през топлата част на годината и също разполага с всякакви забавления за децата, така че родителите им да могат в действителност да поработят.
Предпочитаме да работим с малка група хора, защото когато децата са малки, е трудно да се обърне качествено внимание и затова услугата ни не е толкова масова".
Нова локация
Помещението, в което се намира MaMaYo, е под наем, но всичко в него е направено от Габриела и семейството ѝ, които инвестират над 50 хил. лв. В центъра работят общо шест човека, начело с Габриела, която се занимава само с това.
Развитието на бизнеса позволява на семейството вече да се насочи към откриването на още едно споделено работно пространство с възможност за грижа за деца.
Планираме и нова локация, но все още се търси подходящо място. "Стремим се да е удобно място, което разполага и с хубаво външно пространство, защото когато сме с деца искаме да не ги затваряме вътре целогодишно".
Отварянето на подобни места в Европа в някои държави получава и подкрепа, например за родители, чиито деца не са приети в детско заведение, има ваучери и други стимули, чрез които да бъдат подпомогнати във връщането си на трудовия пазар.
Но според Габриела в България малкият бизнес не е толкова важен и силно се съмнява в това някога да получи подкрепа от държавата.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини